Spółka IMC działa w środkowo-północnej Ukrainie (region Połtawy, Czernichowa i Sumy). Działalność IMC skupia się na uprawie zbóż, roślin oleistych oraz ziemniaków. Spółka jest również jednym z największych producentów mleka na Ukrainie. Obecnie grupa zarządza bankiem ziemi o powierzchni 136,7 tys. ha.

Jak poinformowała spółka 6 sierpnia IMC skończyła zbiory pszenicy ozimej na areale 12 tys. ha. Wydajność zboża wyniosła 5,03 t/ha, uwzględniając wagę przed osuszeniem. To o 30 proc. więcej niż średnia na Ukrainie (według informacji ukraińskiego Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywnościowej 6 sierpnia 2015 r. średnia wydajność pszenicy ozimej w tym kraju wynosi 3,86 t/ha).

- Pomimo nie najlepszych warunków pogodowych w pierwszym etapie wschodów pszenicy – deficytu wilgotności jesienią 2014 r. oraz gorącej pogody w momencie dojrzewania zboża (czerwiec – lipiec), udało się nam osiągnąć planowany wskaźnik wydajności pszenicy ozimej. Jednocześnie gospodarstwa IMC zajęły wiodące pozycje pod względem wydajności wśród innych producentów zbóż, którzy pracują w regionach naszej działalności. Należy podkreślić, że w trakcie sezonu zdobyliśmy doświadczenie w uprawie pszenicy z ziaren zachodnich selekcji i otrzymaliśmy bardzo dobre wyniki w tym obszarze. Już jesienią 2015 r., kiedy będziemy siać pszenicę na kolejny sezon skorzystamy z tegorocznych doświadczeń – podkreśla Vladislav Lavrinenko, dyrektor ds. produkcji IMC.

Spółka zadowolona jest także z jakości zebranej pszenicy, która jest lepsza niż w ubiegłym roku. Ponad 73 proc. stanowi pszenica konsumpcyjna 2 i 3 klasy, co pozwala nam osiągnąć rynkową premię na tonie zboża.

- Jesteśmy zadowoleni z tegorocznych wyników żniw pszenicy ozimej. Osiągneliśmy planowane wskaźniki wydajności, przy czym 30 proc. zebranej pszenicy już zakontraktowaliśmy po cenach wyższych od zakładanych w budżecie – dodaje Alex Lissitsa, Prezes IMC.

Dzięki uzyskiwaniu coraz lepszych wyników grupa IMC jest jedną z najbardziej efektywnych spółek rolniczych działających na Ukrainie – wynika tak chociażby z sierpniowego rankingu ukraińskiej edycji magazynu Forbes. Według tego rankingu IMC zajmuje 5 miejsce w zestawieniu firm rolniczych osiągających najlepsze wynik EBITDA na hektar. Wśród holdingów zarządzających bankiem ziemi większym niż 100 tys. ha IMC zajmuje pierwsze miejsce. Ranking mierzy efektywność danej spółki w segmencie uprawy zbóż i roślin oleistych. Wynik EBITDA wypracowany w tym obszarze w ubiegłym roku był dzielony na liczbę hektarów zarządzanych przez daną firmę. W przypadku IMC, EBITDA/hektar wynosi 420 USD i jest to najlepszy wynik spośród wszystkich giełdowych firm rolniczych działających na Ukrainie.