Warunki suszy, które panowały krótko po siewie i początkowe niewielkie opady deszczu zmobilizowały roślinę do budowy głęboko penetrującego systemu korzeniowego w poszukiwaniu wody. Zboże siane w województwie kujawsko-pomorskim, powiecie nakielskim w terminie optymalnym wykształciło 3–5 rozkrzewień, rośliny pszenżyta mają 13–14 cm wysokości i korzeń 15–17 cm długości. Tak rozwinięte zboże nawet przy ewentualnych wiosennych posuchach powinno poradzić sobie z krótkotrwałym niedoborem wody.

Długa i ciepła jesień pozwoliła też zbożom z późnego siewu na zbudowanie zarówno masy nadziemnej, jak i korzeniowej. Rośliny są w fazie krzewienia i mają od 3 do 6 liści.

Na roślinach z optymalnych terminów siewów widoczne są uszkodzenia powodowane przez ploniarkę zbożówkę, dolne 1–2 liście pożółkłe, a u nasady objawy zgnilizny, liście są zaschnięte. Trzeba liczyć się z tym, że takie zboża będą zamierać. Gdzie nie gdzie występują też przebarwienia mogące świadczyć o braku składników pokarmowych.

Na plantacjach występują w niewielkim stopniu objawy mączniaka rzekomego i askochytozy. Intensywność porażenia zależy teraz od przebiegu zimy i warunków pogodowych panujących wczesną wiosną. Plantacje, na których jesienią widoczne jest nawet w niewielkim stopniu porażenie przez patogeny chorobotwórcze prawdopodobnie wymagać będą szybkiej interwencji fungicydami.

Rzepaki siane w optymalnym terminie w województwie kujawsko-pomorskim dobrze się rozbudowały i w przygotowane są do zimowania. Korzenie mają od 17 do 20 cm długości, szyjka korzeniowa 1 cm grubości.

Są też plantacje intensywnie zachwaszczone z uwagi na fakt, że w tym roku część rolników wstrzymało się z zabiegiem odchwaszczania. Panująca susza nie tylko spowolniła wschody rzepaku, ale także początkowo bardzo ograniczała występowanie chwastów na polach.

Na brzegach liści rzepaku widoczne są w niewielkim stopniu fioletowe przebarwienia, liście dolne są pożółkłe, co świadczyło o braku azotu. Bledsze i lekko pożółkłe młode liście co z kolei wskazują na niedobory siarki. Na liściach są objawy suchej zgnilizny kapustnych.

W rejonie województwa długo występowało zagrożenie ze strony śmietki kapuścianej, której aktywności sprzyjały temperatury. Intensywność uszkodzeń powodowana przez szkodnika widoczna będzie na wiosnę, w niektórych przypadkach może zajść konieczność przesiewów.

Podobał się artykuł? Podziel się!