Prezentujemy, jak wygląda aktualny stan upraw ozimych i jarych w poszczególnych regionach Polski w raporcie dotyczącym zbóż, rzepaku, a także słonecznika, buraków i roślin strączkowych przygotowanym przez ekspertów firmy Agrii.

Południowy wschód

W pszenicach pojawił się liść flagowy, a warunki pogodowe sprzyjają rozwojowi septoriozy paskowanej liści. a plantacjach rolnicy przystąpili do zabiegu T2. Pszenżyta są w fazie kłoszenia i w tym gatunku w większości wykonano zabiegi na usztywnienie dokłosia oraz grzybobójcze. Zdrowotność łanów jest dobra, jedynie w niektórych przypadkach należało wykonać zabieg poprawkowy na mączniaka. Jęczmień ozimy jest wykłoszony, łany są niskie i nie powinno być problemów z wyleganiem tego zboża. Na niektórych plantacjach pojawiły się pierwsze objawy rynchosporiozy oraz plamistości siatkowej jęczmienia – informuje Agrii.

Specjaliści z Agrii wskazuję, że na większości plantacji rzepaku w fazie opadania płatków wykonano zabiegi przeciwko zgniliźnie twardzikowej oraz czerni krzyżowych. Po ociepleniu pojawiło się sporo chowacza podobnik i widoczny jest pryszczarek kapustnik.

- W słoneczniku zależności od zastosowanej doglebowej ochrony herbicydowej, w początkowej fazie rozwoju widoczne były fitotoksyczne objawy na liściach. Najmniej deformacji i najlepszy wigor siewek był po użyciu pendimetaliny i petoksamidu. W tej chwili słonecznik znajduje się w fazie 4 liści i wykonywane są zabiegi z zastosowaniem boru i magnezu. Kukurydza i soja są w podobnej fazie wzrostu i w zależności od pola zbudowały 4 liść – wskazuje Agrii.

Żuławy, Warmia i Mazury

- Pszenice ozime zostały zasilone trzecią dawką azotu i do zastosowania pozostała jeszcze dawka na kłos. W zależności od plantacji oraz podatności odmiany na polach występuje mączniak prawdziwy oraz septorioza liści. Rolnicy zmagają się także z uciążliwymi chwastami, przede wszystkim: owsem głuchym, przytulią czepną, ostrożniem polnym. Pszenica jara odchwaszczona i przeprowadzane są zabiegi fungicydowe oraz regulujące wysokość łanu.

Buraki są w fazie trzeciej pary liści, a przeprowadzone zabiegi herbicydowe przyniosły oczekiwane rezultaty. W rzepaku ozimym na wielu plantacjach chowacz podobnik przekroczył próg ekonomicznej szkodliwości. Plantacje chroniono przeciwko szkodnikom, jak i zgniliźnie twardzikowej oraz czerni krzyżowych – informuje Agrii.