Przedstawiamy raport o stanie upraw polowych rzepaku oraz zbóż w poszczególnych regionach Polski, opracowany przez doradców firmy Agrii.

Region północno-zachodni i Kujawy

– Po ciepłym okresie świątecznym wystąpiło ochłodzenie oraz nocne przymrozki. Liczne plantacje rzepaku, które rokowały dobre przezimowanie, nie przetrwały wahań pogody. Zbyt mała obsada roślin lub całkowity ich brak w wielu częściach pola kwalifikuje je do likwidacji. W znacznym stopniu uszkodzone są również rośliny na pozostałych plantacjach, pojawiła się szara pleśń, co bez zastosowania odpowiednich fungicydów ogranicza regenerację roślin. Na Pomorzu oraz Kujawach występuje wiele gospodarstw mających niemal 100 proc. upraw ozimych do likwidacji – informuje Agrii.

Żuławy, Warmia i Mazury, Podlasie

– W pełni ruszyła wegetacja rzepaku ozimego, a na wielu polach wykonano zabiegi nawozami dolistnymi. W rejonie Żuław zakończono już większość przesiewów. Po opadach deszczu można też zaobserwować pierwsze wschody pszenic przewódkowych. Niektórzy rolnicy wykonali herbicydowe zabiegi doglebowe w bobiku – podaje Agrii.

Polska południowo-zachodnia

– W rzepaku pędy mają 5-10 cm długości. W niektórych rejonach rolnicy zastosowali preparaty fungistatyczne i regulujące, podjęli decyzję o zabiegach herbicydowych. Na plantacjach pojawiły się szkodniki rzepaku, w żółtych naczyniach odławianych jest 2–5 chrząszczy chowacza – donosi Agrii.
Jak informuje Agrii zlikwidowano nieliczne plantacje z uwagi na złe przezimowanie. Większość czasu w regionie rolnicy poświęcili na siew zbóż jarych i buraka cukrowego.

Część południowo-wschodnia

– Przebieg pogody powoduje konieczność zaorania coraz większej liczby plantacji jęczmienia ozimego, które jeszcze niedawno kwalifikowały się do utrzymania. W cieplejszych regionach Polski południowo-wschodniej aplikowano drugą dawkę azotu w rzepaku. Uprawy zaczynają dobrze rokować i wszystko wskazuje na to, że na plantacjach, gdzie rzepak przekracza 20 cm wysokości, będą stosowane w najbliższych dniach regulatory wzrostu. Nie odnotowano przypadków wyławiania szkodników z żółtych naczyń. Pojawiają się natomiast pierwsze informacje o wylotach zarodników suchej zgnilizny kapustnych – informuje Agrii.

Dołącz do dyskusji na forum.farmer.pl  Zabierz głos w temacie stan ozimin

Podobał się artykuł? Podziel się!