Zboża bronią się przed suszą, liście przybierają kolor szarawy, zwijają się w rurki. Ograniczona powierzchnia asymilacyjna liścia flagowego negatywnie wpływa na procesy zachodzące w roślinie. Obniżona intensywność fotosyntezy oraz szybsze starzenie się liścia flagowego z pewnością wpłynie na obniżoną masę ziarniaków.

Ale to nie koniec problemów. Przeciągająca się susza w fazie kłoszenie i kwitnienia negatywnie wpływa na liczbę kłosków płodnych w kłosie. Dzieje się tak, gdyż rośliny w takich warunkach uruchamiają program genetyczny, którego zadaniem jest niedopuszczenie części kwiatów do zapłodnienia i wydania ziarna.

Roślina osiąga to przez indukowanie tzw. męskosterylności (hamuje rozwój pyłków, czyli męskich gamet). Według wielu naukowców zjawisko to jest jedną z najpoważniejszych przyczyn strat w światowych zbiorach pszenicy szczególnie w krajach Trzeciego Świata. 

Obserwowane skutki działania suszy glebowej w zbożach są już praktycznie nieodwracalne. Jeśli pylenie rzeczywiście zostało ograniczone, oznacza to że w rejonach ze znacznym deficytem wody plony będą zdecydowanie niższe niż się spodziewano. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!