Panujący w wielu regionach kraju okres posuszny może mocno determinować także plony kukurydzy. Obecnie trwa bardzo intensywny rozwój roślin, a brak wody źle wpływa na wszelkie procesy zachodzące w roślinach. Susza powoduje szarozielone przebarwienia liści, ich niedorozwój, a następnie charakterystyczne zwijanie się, nawet do średnicy ołówka. Przy długotrwale działającym czynniku stresowym może nawet dojść do zamieranie liści.

Deficyt opadów jest także groźny w dalszych fazach rozwojowych kukurydzy. Jeśli sytuacja się nie poprawi, kukurydza będzie wykształcać drobne i słabo zaziarnione kolby. Dzieje się tak, gdyż kukurydza w reakcji obronnej na suszę przestaje dostarczać składniki pokarmowe do ziarniaków znajdujących się na szczycie kolby. Im dłużej roślina jest pod wpływem stresu tym większa liczba ziarniaków przestaje się rozwijać i w efekcie zasychać.

Z drugiej strony w warunkach suszy zostaje zaburzone i osłabione pylenie kukurydzy. Pod wpływem takiego stresy znamiona wychodzą z opóźnieniem z liści okrywających kolbę. Najpierw ukazują się znamiona z dolnej części kolby i te do nich pyłek zwykle zdąży dotrzeć, nawet gdy wiecha kończy już pylić. Te wyżej położone mogą z kolei nie zostać zapylone.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!