Obecnie rośliny intensywnie atakowane są przez skrzypionki, które nalatują na zboża i od ponad 3 tygodni składają jaja. Jedna samica przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, jakie obserwujemy składa 200-300 jaj. Skrzypionka składa jaja na górnej stronie blaszek liściowych wzdłuż nerwów. Jaja są owalne, w kolorze miodowożółtym, ułożone pojedynczo lub w łańcuszku – po kilka w rzędzie.

W tej chwili widoczne są szkodliwe larwy, które uszkadzają liść wzdłuż nerwów wyjadając jego tkankę miękiszową. Larwy skrzypionki są brunatno-żółte, nieco wodniste i poruszając się pozostawiają na liściu ślad śluzowatej wydzieliny. Ich ciało pokryte jest lepkim śluzem i kałem, które larwy wyrzucają na zewnątrz. Umiejscowienie jaj i larw skrzypionki na górnej stronie liścia pozwala na ich łatwiejsze zmycie przy obfitych deszczach.

O zagrożeniu ze strony skrzypionek informuje PIORiN, który ma aktywne komunikaty dla części powiatów w województwach na terenie całego kraju, z wyjątkiem województwa lubelskiego. Najnowsze informacje IOR wskazują, że obecnie trwa masowe składanie jaj przez chrząszcza. W rejonach, gdzie przechodzą obfite opady, intensywne deszcze będą pomocne w usunięciu szkodnika.

W tym tygodniu, w stacji Boguchwała w województwie podkarpackim w pszenicy ozimej, która obecnie znajduje się tu w fazie kłoszenia na 100 roślinach stwierdzono 25 jaj, 37 larw oraz 23 osobniki dorosłe na 100 zagarnięć czerpakiem. W pszenżycie ozimym znajdującym się w fazie kwitnienia na 100 roślinach stwierdzono 13 jaj i 28 larw skrzypionek, nie odnotowano chrząszczy skrzypionek. PIORiN w zbożach ozimych w takim wypadku zaleca przeprowadzenie zabiegu chemicznego przeciwko larwom skrzypionki.

W tej samej lokalizacji, w pszenicy jarej na 100 roślinach odnotowano 93 jaja i 17 larw oraz 114 chrząszcz na 100 zagarnięć czerpakiem. Z kolei w jęczmieniu jarym, który jest w fazie strzelania w źdźbło na 100 zagarnięć czerpakiem, stwierdzono 72 jaja, 21 larw i 201 chrząszczy skrzypionek. Dla zbóż jarych trzeba jeszcze wstrzymać się z ewentualnym zabiegiem, aż wylęgnie się większość szkodliwych larw.

Próg ekonomicznej szkodliwości u zbóż ozimych: jęczmienia ozimego, pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego i żyta to stwierdzenie 1 - 1, 5 larwy na jednym źdźble. W zbożach jarych: jęczmienia jarego, pszenicy jarej, pszenżyta jarego i owsa, próg ekonomicznej szkodliwości wynosi 0,5-1 larwy na jednym źdźble. Do walki ze skrzypionkami wykorzystać można środki z grupy chemicznej pyretroidów i fosforoorganicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!