PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Uprawa bezorkowa to wyzwanie

Autor: Adam Zych, Lesław Zimny

Dodano: 05-09-2017 10:30

Tagi:

Wprowadzenie uprawy bezorkowej jest dylematem, przed którym stoi wiele gospodarstw. Z jednej strony coraz lepszy sprzęt oferowany przez producentów pozwala łączyć zabiegi i całkowicie wyeliminować uprawę płużną, z drugiej strony istnieje ryzyko spadku plonów po wprowadzeniu nowego systemu w okresie przejściowym.Sukces uprawy bezorkowej tkwi w odmiennym spojrzeniu na procesy zachodzące w glebie. W tradycyjnej uprawie, opartej na corocznie wykonywanej orce, tworzy się homogeniczne środowisko, w którym materia organiczna mieszana jest głęboko z glebą, natomiast w uprawie bezpłużnej pozostaje w wierzchniej warstwie roli. Zalety uprawy bezorkowej przed blisko trzydziestu laty odkryły duże gospodarstwa, a dziś liczne przykłady rolników stosujących uprawę konserwującą na kilkunastu hektarach jeszcze bardziej wpływają na zwiększenie zainteresowania tą technologią.

Wielu rolników już przekonało się o walorach bezpłużnego gospodarowania. Powodzenie uprawy bezorkowej jest możliwe pod warunkiem przestrzegania kilku zasad, a ewentualny rodzaj uprawy powinien być dostosowany do konkretnych warunków glebowych i organizacyjnych gospodarstwa - także pod kątem już posiadanego sprzętu. Przejście na uprawę konserwującą (zwaną błędnie uproszczoną) wiąże się często z niekonwencjonalnym postępowaniem. Z tego powodu system ten jest "trudniejszy" od klasycznej uprawy, w której corocznie wykonywaną orkę należy doprawić i posiać rośliny. Orka pozwala wyeliminować wszystkie błędy z poprzedniego sezonu. Gdy się z niej zrezygnuje, to takie elementy agrotechniki, jak zarządzanie materią organiczną, zwalczanie chwastów czy wapnowanie, nabierają większego znaczenia.

Uprawa bezorkowa/konserwująca jest bardzo szerokim pojęciem zawierającym w sobie wiele metod uprawy. Zdecydowana większość gruntów uprawianych bezorkowo w naszym kraju jest intensywnie obrabiana w oparciu o głęboką uprawę broną talerzową czy kultywatorem. Równocześnie na coraz większym areale wprowadza się uprawę pasową (strip-till), w której spulchniany jest wyłącznie wąski pas gleby, w którym następuje siew. Skrajne uproszczenie, jakim jest siew bezpośredni, to często pojęcie zbyt abstrakcyjne dla polskich rolników, przez co bardzo rzadko spotykane w praktyce rolniczej. Tak szeroki wachlarz metod uprawy sprawia, że system uprawy bezorkowej może być wprowadzany w każdym gospodarstwie, a często niekonieczny jest nawet specjalny zakup dodatkowego sprzętu.

Cały artykuł ukazał się w najnowszym wrześniowym wydaniu miesięcznika "Farmer"

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (11)

 • Darek 2017-09-08 08:18:41
  Każdy system uprawy ma wady i zalety. Trzeba do potrzeb i możliwości gospodarstwa dobrać uprawę. Duży plon to nie wszystko, liczy się końcowy wynik finansowy. Wolę zebrać 3,5 t rzepaku przy mniejszych kosztach i zarobić na tym 1000 zł niż zebrać 5 t i na czysto 1200 zł. Mniej chemii, mniej nawozów, mniejsza masa do przechowania. Duży plon nie zawsze równa się duży zysk.
 • T.B. 2017-09-07 13:14:25
  @ Obszarniczek. Zgodzę się z tobą. Zwolennicy uprawie bezorkowej chwalą jej zalety bo niższe straty wody ( tu zgoda ), lepszy rozwój życia biologicznego, zgoda ale zapominają dodać, że każdego. Czyli grzyby, chwasty, szkodniki mają się też lepiej. Jeśli już ktokolwiek zdecyduje się na uproszczenia to niech najpierw wprowadzi wzorowy płodozmian, a nie to co się opłaca, a potem poszuka alternatywy dla glifosatu, bo do końca nie wiadomo jak długo będzie można go stosować.
 • Obszarniczek 2017-09-06 11:27:44
  Dokladnie tak jak mowisz @bobek.
  Dodam jeszcze tylko ze uprawa bezorkowa to w tej chwili wielki biznes dla producentow maszyn dlatego jest teraz tak mocno promowana a malo kto mowi o skutkach uprawy bezorkowej czyli: spadek plonu, lepszy rozwoj grzybow i szkodnikow. Producentom maszyn i sor to na reke ale nie badzmy glupi. W polsce jest jakis procent gospodarst co rzeczywiscie ekonomicznie uzasadniona jest uprawa bezorkowa ale nie w gospodarstwach tzw. rodzinnych:)
 • bobek 2017-09-06 07:01:17
  @Ziom śmieszą mnie takie bezorkowe mądrale jak ty. A to dlatego, że nie mają pojęcia o maksymalnym potencjale jaki drzemie w umiejętnej uprawie płużnej, a najwięcej mają do powiedzenia o zaletach bezorki. Rokrocznie zbieram ponad 5,5 t/ha rzepaku średnio i ponad 8,5t/ha pszenicy średnio w uprawie płużnej i ty śmiesz mówić u zabójstwie gleby? Dla wielu jednostkowy wynik 5,5 t/ha rzepaku to abstrakcja, nie mówiąc o wyniku ŚRENIM. To co zaobserwowałem na swoim przykładzie dowodzi jedynie, jak ludzie są zmanipulowani na teorie bezorkowe, do tego stopnia że dalej szerzą heerezje na temat uprawy bezorkowej. Najpierw nauczcie się podstaw, a później wypowiadajcie się na temat ich wad.
 • Dariusz 2017-09-05 21:07:22
  @Podatnik, to żryj żarcie z Ukrainy, szybciej zejdziesz z tego padołu. Przynajmniej nie będziemy musieli czytać twoich wypocin. Widać, że niektórzy produkują się przy laptopie, a powołanie mają do łopaty...
 • Podatnik 2017-09-05 20:42:40
  Na Ukrainie od 10 lat stosuje się taka uprawę to tylko polactwo potrafi pluc na wszystko co lepsze
 • kokoloko 2017-09-05 19:47:06
  Spytaj ziom Holendra z kąd ma ziemię!!!!! Skończ się uczyć w.głupich szkołach
 • Lewar 2017-09-05 19:45:17
  Szczególnie jak taki shit jak Claas masz do porządnego siewnika podpięte😱}:) Pozdro 300 żeby dmuchawe Robujać 10 min na pełnym gazie
 • Konrad 2017-09-05 16:33:57
  Taki agregat to może kupić kolchoznik który. Nakupil tanio ziemi po znajomosciach. Na moje 40 ha plug jest wystarczajacy. I tak zbieram wiecej z ha niz nowoczesni i zadluzeni
 • Ojciec 2017-09-05 14:01:15
  Orka to zabojstwo dla omacnicy i grzybow pasozytniczych ziomus
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.162.227.37
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!