Do pokazu wykorzystano 3 odmiany: Arturo [Saatbau], SY Bratisla [Syngenta] oraz ES Carmen [Euralis]. Rośliny wytworzyły bardzo dużą zieloną masę,  bardzo dobrze zawiązane i wypełnione kolby. Analiza suchej masy wskazała konieczność opóźnienia zbioru o 5 dni w stosunku do zakładanego.

Wyniki zbioru świeżej masy:  ES Carmen - FAO 250 - 59,49 t/ha, SY Bratisla - FAO 250- 57,33  Arturo - FAO 240 – 57,05.

Podczas zbioru przez aplikator umieszczony w sieczkarni został podany do pociętej zielonej masy inokulant Silomax- mikrobiologiczny preparat do zakiszania.

Podczas spotkania zaprezentowano również pokaz pakowania kukurydzy do rękawa foliowego Rani Bag, którego producentem jest firma Rani Plast z Finlandii - czołowy producent folii dla rolnictwa na świecie, wytwarzający folie metodą wydmuchu.

Zwieńczeniem części merytorycznej była prezentacja eksperta kiszonkowego z firmy Limagrain. Na podstawie lustracji pryzmy silosowej podpowiedział on w jakim czasie najlepiej kosić kukurydzę na kiszonkę, zwrócił uwagę jak istotna jest odpowiednia wysokość cięcia roślin, jakie powinno być optymalne rozdrobnienie kiszonki i jakich błędów nie popełnić przy formowaniu pryzmy silosowej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!