Od połowy maja do końca kwitnienia bobiku występują naloty mszycy trzmielinowo - burakowej. W tym roku ich nalot jest dość intensywny. Atakują burak cukrowy oraz ćwikłowy, uprawy szpinaku, masowo osiedlają się na chwastach np. komosie. Liczne kolonie notuje się także w bobiku. W takim przypadku nie obędzie się bez interwencji insektycydowej.

Zwalczanie mszyc jest bardzo ważne, mogą one zniszczyć plantację nawet w 100 proc. Wysysają one bowiem soki z liści i łodyg, pokrywając je lepką wydzieliną. W największym nasileniu mszyce występują w okresie pomiędzy tworzeniem pąków kwiatowych, a wykształcaniem strąków.

Zwalczać mszyce w bobiku należy wówczas gdy przed kwitnieniem zauważymy pojedyncze owady na kilkunastu roślinach, a w czasie kwitnienia sygnałem do zabiegu jest początek kolonii na kilku roślinach.
Na plantacjach bobiku do zastosowań małoobszarowych do ochrony bobiku można użyć 2 preparaty:
• Bulldock 025 EC (beta-cyflutryna), dawka - 0,25 - 0,3 l/ha.
• Tekapo 025 EC (beta-cyflutryna), dawka - 0,25-0,3 l/ha.

Środki te najlepiej stosować przed kwitnieniem po przelocie form uskrzydlonych mszyc. Oba preparaty są toksyczne dla pszczół więc ich aplikacja musi zawsze się odbyć po oblocie owadów zapylających.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!