Tantniś krzyżowiaczek to motyl, szkodliwe są gąsienice, które żerują na roślinach kapustowatych. W wyniku ich żerowania na liściach widać bardzo liczne drobne, okrągławe otwory, w których pozostawiona jest tylko skórka górna (powstają jakby okienka), która z czasem pęka.

Uszkodzenia takie mogą być błędnie przypisywane pchełkom, gnatarzowi lub bielinkom. Wysokie temperatury i brak opadów sprzyjają rozwojowi szkodników i w takie lata obserwuje się masowy ich rozwój. Próg szkodliwości to 1 gąsienica na 1 roślinie.

Niestety tantniś krzyżowiaczek jest przykładem kolejnego szkodnika wobec którego nie ma obecnie żadnego zarejestrowanego insektycydu. Rozwój tego szkodnika możemy ograniczać w rzepaku w sposób integrowany (głęboka orka, niszczenie resztek pożniwnych, izolacja przestrzenna, zmianowania itp).

Oprysk przeciwko pozostałym szkodnikom jesiennych (np. przeciwko pchełkom, gnatarzowi, mszycom) jest również skuteczny w przypadku tantnisia. O możliwościach zwalczania tych szkodników pisaliśmy już wielokrotnie na łamach portalu.

Podobał się artykuł? Podziel się!