Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) poinformowała, że szczyt El Nino ma przypaść przed końcem tego roku. Eksperci szacują, że temperatura wód powierzchniowych w środkowo-wschodniej części Oceanu Spokojnego będzie o ponad 2°C wyższa od średniej. Szczyt anomalii przypadnie od października br. do stycznia 2016 i może być najsilniejsza jaką dotychczas notowano – donosi Reuters. Znane największe El Nino wystąpiło w latach: 1972-3, 1982-3 i 1997-8.

Zjawisko pogodowe El Nino polega na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Oceanu Spokojnego. Powstaje, gdy słabną wiejące ze wschodu ciepłe, stałe wiatry i zahamowane jest podnoszenie zimnych głębinowych wód oceanicznych na powierzchnię.

El Nino wpływa na pogodę i w wyniku okresowych, silnych zmian zjawisko może powodować straty w rolnictwie. Taka sytuacja miała miejsce na przełomie 1997/8 roku kiedy anomalia wywołała suszę w Australii i Azji Południowo-Wschodniej. Z kolei w Indiach niedawne, silne El Nino doprowadziło do znacząco niższych zbiorów trzciny cukrowej, co w konsekwencji przełożyło się na gwałtowny wzrost cen cukru.

El Nino wpływa na zmiany w pogodzie powodując susze w rejonach bardziej wilgotnych, ulewy i powodzie w rejonach bardziej suchych. Zazwyczaj ciepłe powietrze nad wschodnią częścią Oceanu Spokojnego powoduje wzrost opadów nad zachodnim wybrzeżem Ameryki Południowej oraz suszę na archipelagu Indonezji i Australii, regionie Azji Południowo-Wschodniej. W rogu Afryki (Somalia, Etiopia, Erytrea) zjawisko El Nino może przyczynić się do zwiększonych opadów deszczu, a czasem nawet powodzi. Z kolei w południowej Afryce wpływa na zwiększenie bardziej suchych warunków.

Eksperci poinformowali, że trudny do przewidzenia jest wpływ anomalii na półkuli północnej, mimo iż obecnie klimatolodzy są lepiej przygotowani na to zjawisko niż kiedykolwiek wcześniej. Nie wiadomo bowiem w jaki sposób wpływa na prąd ocieplenie Arktyki.

Prawdopodobne też jest, że zaraz po El Nino w przyszłym roku może nadejść równie potężna La Nina, czyli zjawisko odwrotne, które objawia się silnym ochłodzeniem powierzchni wód w równikowej strefie Oceanu Spokojnego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!