Warto rozpocząć lustrację plantacji, gdyż na niektórych polach widoczne są przerzedzenia wschodów. Może to być efekt spadków temperatur sprzed ponad tygodnia lub efekt żerowanie pierwszych szkodników. Kukurydzę mogą uszkadzać typowe szkodniki glebowe takie jak rolnice, drutowce czy śmietka kiełkówka. Warto zwrócić uwagę na to czy młode rośliny nie są uszkadzane przez szkodniki gdyż przypominamy, że kukurydza tak jak i rzepak nie mogła być już zaprawiana zakazanymi substancjami owadobójczymi z grupy neonikotynoidów. Nie jest wiec w pełni chroniona.

Należy także pamiętać, że wiele plantacji kukurydzianych zostało zasianych w okresie kiedy panowały dość niskie temperatury. To mogło spowodować uszkodzenia kiełków i korzeni zarodkowych oraz sprzyjać rozwojowi chorób zgorzelowych.

Optymistyczne jest to, że w najbliższym czasie nie są zapowiadane przez synoptyków groźne dla kukurydzy przymrozki. Warto tu jednak przypomnieć, że najbardziej narażona na uszkodzenia mrozowe jest kukurydza w momencie wschodów oraz po osiągnięciu fazy 6–7 liści. (wówczas stożek wzrostu znajduje się powyżej poziomu gleby).

Ciepłolubna kukurydza jest wrażliwa także na niską temperaturę, nie koniecznie spadającą poniżej zera. Podczas chłodów zazwyczaj reaguje przebarwieniem liści na kolor żółty oraz fioletowy. Jest to związane z utrudnionym pobieraniem fosforu. Objawy deficytu tego pierwiastka zazwyczaj ustępują po ociepleniu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!