Najwięcej możliwości posiada jęczmień jary (razem z preparatami na bazie glifosatu, mamy do wyboru 139 możliwości). Następna w kolejności jest pszenica jara (122 preparaty). Pszenżyto jare zajmuje kolejne miejsce choć do wyboru jest jedynie 35 preparatów. Najmniejszy wybór mamy w owsie (głównie ze względu na jego wysoką wrażliwość na wiele substancji czynnych). Do odchwaszczania tego zboża mamy obecnie zarejestrowanych 26 preparatów.

Najwcześniej, po wschodach zbóż (w zależności od gatunku), od fazy pierwszego liścia do końca fazy krzewienia (BBCH 11-30), na młode, szybko rosnące chwasty można zastosować jedynie kilka możliwości np. Glean 75 WG, Nuher 75 WG.

Zdecydowanie większa gruba herbicydów dopuszczona jest do stosowania od fazy 2-3 liści. W tej fazie można stosować bardzo podobne do siebie herbicydy, które zawierają w swym składzie np. 2,4-D oraz florasulam. Są to między innymi: Feniks 306 SE, King 306 SE, Kojot 306 SE, Mustang 306 SE, Deresz 306 SE. Można je stosować do fazy drugiego kolanka zbóż.

Największa grupa herbicydów w zbożach jarych jest stosowana od fazy trzeciego liścia. Mogą to być np. herbicydy: Mocarz 75 WG, Biathlon 4 D, Chisel 75 WG, Gold 450 EC, Granstar Ultra SX 50 SG, Maczeta 125 OD,  Sekator 125 OD  i wiele innych.

Do zwalczania tylko chwastów dwuliściennych, rolnicy w zbożach jarych często wybierają tańsze rozwiązania. W tej grupie środków wymienić tu można wszystkie Aminopieliki (2,4-D), i Chwastoxy (MCPA). Według etykiet można je stosować od 4 liścia czyli od początku krzewienia zbóż jarych.

Z chwastami jednoliściennymi w zbożach jarych (m. in. owies głuchy, wiosenna miotła zbożowa itp.) powinny poradzić sobie np.: Axial 100 EC, Axial 50 EC, Fantom 069 EW, Foxtrot 069 EW, Jaguar 069 EW, Puma Uniwersal 069 EW itd. 

Stosując herbicydy w zbożach jarych należy zwracać uwagę na stosowną adnotację zezwalającą na ich stosowanie w poszczególnych gatunkach zbóż (ewidencja środków ochrony roślin) oraz na zakres i termin stosowania.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!