PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

70 proc. plonów zebrano w woj. zachodniopomorskim

70 proc. plonów zebrano w woj. zachodniopomorskim

Autor: farmer.pl/ PAP

Dodano: 23-08-2012 13:52

Tagi:

Podczas żniw w województwie zachodniopomorskim zebrano już ponad 70 proc. plonów - wynika z informacji Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach. Zebrano jęczmień ozimy i mieszanki zbożowe ozime, dobiega końca zbiór rzepaku ozimego.Jak powiedział prezes Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej w Szczecinie Julian Sierpiński, rolnicy wykorzystują wszystkie słoneczne dni na prace żniwne. W tym roku jest jeden dzień słońca, a dwa dni deszczu lub odwrotnie - powoduje to wysokie koszty zbioru i suszenia.

Według informacji Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach, w województwie zebrano już ponad 90 proc. pszenicy ozimej, ponad 88 proc. pszenżyta ozimego i ponad 83 proc. żyta ozimego. Najmniej zaawansowane są żniwa: rzepaku jarego (prawie 4 proc.), pszenżyta jarego (prawie 48 proc.), żyta jarego (ponad 48 proc.) i pszenicy jarej (ponad 51 proc.).

Najbardziej zaawansowane są żniwa w powiatach: myśliborskim (ponad 94 proc. plonów), pyrzyckim (ponad 87 proc.) oraz choszczeńskim i kamieńskim (po 83,5 proc.). Najwolniej przebiegają prace żniwne na Wysoczyźnie Łobeskiej - najwyżej położonym terenie w województwie, o najgorszych warunkach dla uprawy - zaawansowanie żniw nie przekroczyło tam 50 proc.

Rolnicy zaczęli także siewy rzepaku ozimego - w województwie zasiano go już około 5,5 tys. ha.

W skupach województwa zachodniopomorskiego za tonę pszenicy konsumpcyjnej można uzyskać średnio od 820 do 990 zł, za żyto konsumpcyjne od 680 do 750 zł, jęczmień i pszenżyto od 700 do 840 zł, a za rzepak od 1850 do 1950 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.196.110.222
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!