PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

800-950 zł za tonę pszenicy

800-950 zł za tonę pszenicy

Na Lubelszczyźnie rozpoczął się skup pszenicy. Za tonę ziarna rolnicy otrzymywali w środę 800-950 zł. Z woj. lubelskiego pochodzi blisko 20 proc. krajowej pszenicy.W tym roku zbiory na Lubelszczyźnie - jak wynika z szacunków Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych - mają być zbliżone do ubiegłorocznych, wówczas wyniosły około 1,85 mln ton.

Natomiast tegoroczne zbiory w całym kraju mogą być o 15 proc. mniejsze niż przed rokiem, głównie na skutek zimowych przemarznięć, których na Lubelszczyźnie wystąpiło stosunkowo niewiele.

Żniwa na Lubelszczyźnie rozpoczęły się pod koniec ubiegłego tygodnia.

- Skup pszenicy prowadzimy od czterech dni. Za tonę pszenicy paszowej płacimy (...) 800 zł netto, za tonę pszenicy konsumpcyjnej 880-900 zł - powiedział Zbigniew Tchórz, kierownik działu skupu w Zamojskich Zakładach Zbożowych w Zamościu, jednym z większych odbiorców pszenicy w regionie, należących do spółki Elewarr. Tchórz dodał, że rolnicy życzyliby sobie, aby ceny były wyższe.

- Zwłaszcza więksi producenci liczą na cenę 950 zł netto za tonę - zaznaczył.

Tchórz poinformował, że zakłady w Zamościu prowadzą samodzielną politykę cenową.

- W tej chwili inne zakłady Elewarru, np. w Krupcu pod Krasnymstawem czy w Rzeszowie, płacą za pszenicę mniej, to jest 850 zł netto za tonę ziarna o dobrej jakości i 820 zł netto za tonę ziarna o obniżonych parametrach - dodał.

950 zł netto za tonę pszenicy proponowało w środę Przedsiębiorstwo Przetwórstwa Zbożowego "Kapka" w Tarnogrodzie, które skupuje zboże na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu.

- To cena wysoka, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że surowiec, czyli zboże, stanowi w produkcji mąki 80-90 proc. kosztów - powiedział właściciel przedsiębiorstwa Tadeusz Kapka.

Jego zdaniem jakość ziarna dowożonego przez rolników w pierwszych dniach skupu jest "średnia". Natomiast - według Tchórza - zboże dowożone do Zamojskich Zakładów Zbożowych ma jakość "dobrą".

- Ma wysoką zawartość glutenu, odpowiednią liczbę opadania, a są to parametry decydujące o przydatności ziarna na mąkę na wypieki. Młynarze będą zadowoleni - ocenił.

Gorsze, zaznaczył Tchórz, są gęstość i wyrównanie ziarna. Jest ono także dość drobne, na co wpływ miała upalna pogoda w lipcu, która spowodowała wysychanie kłosów.

- Około 90 proc. pszenicy przywożonej przez rolników spełnia parametry pszenicy konsumpcyjnej. W ubiegłym roku było odwrotnie, 10 proc. pszenicy było dobrej jakości - dodał.

Tadeusz Szymański, rzecznik prasowy Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, uważa, że ceny pszenicy mogą jeszcze wzrosnąć, ale po żniwach.

- Pszenicy jest mniej, ceny są więc wyższe niż przed rokiem, kiedy nie przekraczały 800 zł za tonę. To nie znaczy, że rolnicy zarobią więcej. Wyższe są (...) w tym roku koszty produkcji - zaznaczył.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • rolnik z lubelskiego 2012-08-03 13:28:15
  Ozima prawie 4t/ha sprzedana 950zł netto, jara 6t/ha do magazynu
 • rolnik z mazowsza 2012-08-03 10:59:38
  w mazowieckim ozima max 2,5 tony/ha, jara jeszcze nie koszona
 • jarki 2012-08-02 23:31:38
  te b@rany z Krajowej Federacji Producentów Zbóż twierdzą że u Was średni plon pszenicy to 7 ton a jęczmienia 6
 • r 2012-08-02 23:18:21
  Zgadzam się, ja też mieszkam na lubelszczyźnie i w mojej okolicy większość zboża wymarzła, oże 10 % się utrzymało, więc badania nie są odzwierciedleniem rzeczywistości. w moim gospodarstwie na 20 ha zboża, ozimego pozostało 0,5 ha, reszta nadawała sie tylko do przesiania.
 • SkelleN 2012-08-02 10:28:30
  Może ja mieszkam w innym woj. lubelskim bo w mojej okolicy wymarzło od 90 do 100% pszenicy ozimej. Te 15% mniej to ziarna to minimum, nie mówiąc o 6% według GUS.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!