Według danych resortu rolnictwa, w ciągu tygodnia pszenica konsumpcyjna zdrożała o 4,4 proc. i w dniach od 3 do 9 września wynosiła średnio w kraju 812ázł/t. Była ona wyższa niż przed miesiącem i rokiem odpowiednio o ok. 26 proc. i o ok. 51 proc. W tym czasie żyto konsumpcyjne zdrożało o 4,5 proc. do 695 zł/t. W porównaniu do cen sprzed miesiąca ziarno to było droższe o ok. 25 proc., a w ciągu roku jego cena wzrosła o 53 proc.

Od dwóch tygodni obserwuje się znaczny wzrost cen skupu jęczmienia paszowego. W ciągu tygodnia ziarno to zdrożało o 7 proc., a dostawcy średnio w skupie otrzymywali za nie 691ázł/t. Cena jęczmienia była o prawie 25 proc. wyższa niż przed miesiącem oraz o 79 proc. wyższa niż przed rokiem.

Pierwszy tydzień września przyniósł niewielki wzrost cen skupu trzody chlewnej. Wádniach 3-9 września, według danych ministerstwa rolnictwa, za żywiec ten płacono średnio 4,06 zł/kg, tj. o 0,6 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu. Było to jednocześnie mniej niż przed miesiącem i rokiem odpowiednio o 3 proc. i o 3,2 proc.

Nieznaczny tygodniowy wzrost cen skupu odnotowano także na rynku żywca wołowego. Na początku miesiąca płacono za niego średnio 4,22 zł/kg, tj. o 0,4 proc. więcej niż tydzień wcześniej oraz o 3,5 proc. więcej niż przed miesiącem. Natomiast w ciągu roku bydło potaniało o ponad 3 proc.

W ciągu tygodnia obniżce o 2,1 proc. uległy ceny skupu kurcząt - brojlerów, za które w dniach 3-9 września płacono przeciętnie 3,23 zł/kg. Ceny kurcząt były również o ponad 2 proc. niższe w odniesieniu do cen sprzed miesiąca. W ciągu roku kurczęta podrożały o ok. 23 proc.

W analizowanym okresie, za indyki można było uzyskać 4,79 zł/kg, tj. o 2,2 proc. więcej niż przed tygodniem. Także w ciągu miesiąca i roku ceny indyków wzrosły odpowiednio o ponad 5 proc. i o 26 proc.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!