Fotrhial to preparat zawierający w swym składzie filtrat z alg Ascophyllum nodosum. Według producenta jego zastosowanie zwiększa aktywność enzymów związanych z pobieraniem składników mineralnych z gleby m.in. reduktazy azotanowej i fosfataz, a także ma pozytywny wpływ na zawartość chlorofilu w liściach. Dzięki takim właściwościom preparat ten aktywuje pobieranie przez zboża składników pokarmowych z gleby, powodując efektywniejsze wykorzystanie zastosowanych nawozów.

Podzielono się z nami tegorocznymi wynikami doświadczeń związanymi ze stosowaniem tego preparatu w zbożach.

-Doświadczenie przeprowadziliśmy na gatunku jęczmień ozimy, na odmianie HOBBIT - mówi Norbert Styrc ze Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Pawłowicach.

-W tym roku uzyskaliśmy bardzo dobre wyniki. Kontrola miała bardzo wysoki plon, bo 107 q/ha. Ale zastosowanie aktywatora spowodowało dodatkową zwyżkę plonu. I tak, przy kombinacji: czysty Forthial, dawka 1 litr na hektar, otrzymaliśmy plon 110 q/ha, czyli zwyżkę w granicach 3 q. W kombinacji dzielonej, czyli 2 x Forthial w dawce 1 litr, uzyskaliśmy prawie 111 q, czyli 4 q zwyżki w stosunku do kontroli.

Podsumowując tegoroczne doświadczenie, Styrc dodaje: Uważam, że zastosowanie aktywatorów w zbożach jak najbardziej jest opłacalne i korzystne. Zawsze patrzymy na wynik końcowy, czyli ekonomiczny.

Jak dowodzą wyniki najnowszych doświadczeń, dzięki preparatowi Forthial zwyżka plonów wynosiła 5%, co nie tylko pozwalało na pokrycie kosztów zabiegu, ale także przynosi rolnikom konkretny dochód. Według kalkulacji producenta preparatu, realny zysk - liczony jako różnica pomiędzy zwyżką plonu a kosztem zabiegu - po zastosowaniu preparatu Forthial w dawce 1 litr na hektar wzrasta o 130 zł/ha. W przypadku kombinacji dzielonej, tzn. 2 x 1 litr, wynosi on 148 zł/ha.

Podobał się artykuł? Podziel się!