PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Analiza cen zbóż według ARR

W 2013 roku warunki wegetacji zbóż w Europie (w tym w UE i krajach WNP) były lepsze niż w roku 2012, który w niektórych krajach będących dużymi producentami zbóż był nieurodzajny. W związku z tym, zarówno według prognoz KE, jak i USDA w bieżącym roku zbiory zbóż w Europie będą znacząco większe od ubiegłorocznych. Również zbiory światowe zapowiadają się lepiej niż w poprzednim sezonie – wynika z analizy Agencji Rynku Rolnego.Według danych USDA (z 12 sierpnia 2013 r.) światowe zbiory zbóż w sezonie 2012/2013 były o około 4 proc. niższe niż w 2011/2012, natomiast w sezonie 2013/2014 są prognozowane na poziomie 1.951 mln ton (bez ryżu), tj. o 9,4 proc. wyższym niż w poprzednim sezonie. Na rynek światowy powracają Rosja i Ukraina, w których przewidywane zbiory zbóż mogą być o 30-35 proc. większe niż w poprzednim sezonie.


Prognozy dobrych zbiorów, a w okresie żniw bieżąca wzmożona podaż ziarna, spowodowały dynamiczny spadek cen zbóż w wielu krajach eksportujących zboże.

- W końcu lipca 2013 r. ceny zbóż w Unii Europejskiej były znacznie niższe niż rok wcześniej. Według obliczeń ARR (na podstawie danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW) w Unii Europejskiej średnia cena pszenicy konsumpcyjnej (wyrażona w PLN) była niższa o 15 proc., a pszenicy paszowej i jęczmienia paszowego o 20 proc. W mniejszym stopniu potaniała kukurydza, której zbiór odbywa się w późniejszym terminie - podaje ARR.

Pszenica konsumpcyjna
Największe spadki cen pszenicy konsumpcyjnej w okresie od końca lipca 2012 r. do końca lipca 2013 r. nastąpiły na Węgrzech (o 32 proc.), w Bułgarii (o 28 proc.) i we Francji (o 27 proc.). Większy niż w Polsce spadek cen odnotowano również w Niemczech (o 24 proc.), w Rumunii, Hiszpanii (po 21 proc.), na Litwie (o 19 proc.), w Estonii i we Włoszech (po 17 proc.). W Polsce w analizowanym okresie ceny pszenicy konsumpcyjnej obniżyły się o niecałe 14 proc.
Pszenica paszowa

Pszenica paszowa na Węgrzech potaniała o 32 proc., na Słowacji o 29 proc., w Niemczech i w Rumunii o około 24 proc., a w Polsce o niecałe 18 proc. Spośród pozostałych ośmiu państw UE regularnie raportujących do Komisji Europejskiej ceny pszenicy paszowej, większe niż w Polsce obniżki cen tego zboża odnotowano jeszcze w pięciu krajach (o 20-28 proc.).

Jęczmień paszowy
W porównaniu z cenami sprzed roku jęczmień paszowy najbardziej potaniał na Słowacji i na Węgrzech (o 29 i o 28 proc.). We Francji spadek cen tego zboża wyniósł 26 proc., a w Niemczech 25 proc. W Polsce ceny jęczmienia paszowego obniżyły się o niecałe 20%. Większy niż w Polsce roczny spadek cen jęczmienia odnotowano również w Hiszpanii, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, na Litwie i w Bułgarii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • małorolny 2013-08-27 08:09:59
    nie wiarygodne i nie uczciwe dane spadku cen zapisane należy redaktora wrócić do podstawówki
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.68.137
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!