"Zmniejszenie stanu zapasów zbóż w warunkach rosnącego globalnego popytu powoduje, że ceny zbóż utrzymują się na wysokim poziomie. Zmiany cen na rynkach zagranicznych będą miały duży wpływ na ceny zbóż w Polsce. Szczególnie silny wpływ na rynek krajowy będzie miał popyt ze strony Niemiec" - napisała ARR w kwartalnej prognozie.

Według ekspertów, cena pszenicy konsumpcyjnej na koniec grudnia br. będzie się kształtować na poziomie 900-960 zł za tonę, a na koniec marca - na poziomie 910-970 zł/t. Drogie będzie żyto, w końcu roku może ono kosztować 710-740 zł/t, a w marcu - 720-770 zł/t.

Ceny pszenicy konsumpcyjnej w połowie października w zależności od regionu i jakości ziarna kształtują się w przedziale od 820 zł za tonę na południu do 880 zł/t na północy kraju. Za żyto konsumpcyjne trzeba obecnie zapłacić od 870 zł/t do 960 zł/t.

Pszenica będzie droga zwłaszcza w północno-zachodniej części kraju. W południowo-wschodniej prawdopodobnie będzie tańsza ze względu na import ziarna ze Słowacji i Węgier.

Agencja zaznacza, że jednocześnie, z uwagi na niedobór ziarna dobrej jakości, różnice między cenami zbóż konsumpcyjnych i paszowych mogą być znacznie większe niż w poprzednich sezonach.

W ocenie ARR, w bieżącym sezonie (2011/2012) przewidywane jest mniejsze zapotrzebowanie na zboża. Spadnie jego zużycie na pasze na skutek spadku m.in. pogłowia trzody. Zmniejszy się także jego zapotrzebowanie na cele konsumpcyjne i w przemyśle. Przewiduje się, że krajowe zapotrzebowanie na zboże spadnie o 0,8 mln ton i może ukształtować się na poziomie 27,5 mln ton.

GUS szacuje, że tegoroczne zbiory zbóż w kraju są mniejsze o 3,5 proc. niż przed rokiem i wynoszą 26,3 mln ton (łącznie z kukurydzą i gryką). Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami w 2011 r. oceniane są na 24,1 mln ton (w tym: 9,3 mln ton pszenicy, 3,3 mln ton jęczmienia i 2,6 mln ton żyta). Zbiory kukurydzy oceniono na około 2,1 mln ton.

Podobał się artykuł? Podziel się!