Głosowanie dotyczyło wprowadzenia do importu i przerobu dwóch odmian firmy Monsanto: MON 88017 i MON 89034 i jednej Pioneer: 59122xNK603.

Za autoryzacją MON 88017 było trzynastu ministrów rolnictwa z takich krajów jak: Czechy, Portugalia, Finlandia, Rumunia, Bułgaria, Estonia, Wielka Brytania, Malta, Słowacja, Holandia, Belgia, Hiszpania i Szwecja. Od głosu wstrzymały się Francja, Niemcy, Włochy i Irlandia. Pozostałe państwa, w tym Polska, głosowały przeciw. Zbliżone było też głosowanie w stosunku do dwóch kolejnych odmian.

Kukurydza MON 88017 jest uprawiana w USA i to właśnie ona spowodowała perturbacje na unijnym rynku, kiedy znalezioną ją w sierpniu tego roku w transportach śruty sojowej do Europy.

Komisarz do spraw Rolnictwa – Mariann Fischer Boel naciskała wcześniej na legalizację tej odmiany, aby poprawić podaż pasz, a zwłaszcza śruty sojowej z UE. Wzywała wówczas do odpowiedzialnej decyzji, która mogłaby zapobiec kryzysowi na rynku pasz. Zaznaczała, że odmiany mają pozytywną opinię EFSA. Komisarz przyznała, że głosowanie wbrew opinii EFSA stwarza pytanie o procedury autoryzacji, ale też o zdolność EFSA do oceny ryzyka.

Źródło: FAMMU/FAPA

Podobał się artykuł? Podziel się!