Jak informują komunikaty IOR PIB na polu prowadzonym w monokulturze w miejscowości Krzeczowice odłowiono na pułapkę feromonową 30 chrząszczy stonki kukurydzianej. Nigdy wcześniej nie zanotowano osobników dorosłych tak wcześnie. W najbliższych tygodniach można spodziewać się szczytu liczebności owadów i wówczas warto rozważyć wykonanie zabiegu chemicznego.

Głównym stadium szkodliwym zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej są larwy żerujące na korzonkach włośnikowych i korzeniach kukurydzy. Uszkodzony system korzeniowy zakłóca zaopatrywanie rośliny w substancje odżywcze i wodę. W skrajnych przypadkach dochodzi do jego zamierania i gnicia. Nadziemne organy z kolei stopniowo żółkną oraz więdną.

W przypadku tego szkodnika chemicznie zwalczać można jedynie osobniki dorosłe, które w lipcu i sierpniu bytują na roślinach kukurydzy.

Do zwalczania stonki kukurydzianej można użyć jednego z 4 obecnie zarejestrowanych preparatów:

- Proteus 110 OD (tiachlopryd, deltametryna) w dawce 0,75l/ha;
- Rumo 30 WG(indoksakarb) w dawce 0,125 – 0,15 kg/ha;
- Sakarb 30 WG (indoksakarb) w dawce 0,125 - 0,15 kg/ha;
- Steward 30 WG (indoksakarb) w dawce 0,125 – 0,15 kg/ha.

Preparaty te zaleca się stosować od fazy kwitnienia (początek pylenia) maksymalnie do początku fazy dojrzałości woskowej. Aplikacja w tym terminie ograniczy także rozwój omacnicy prosowianki.

Podobał się artykuł? Podziel się!