PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Bereś: Stonka kukurydziana również w Rosji

Bereś: Stonka kukurydziana również w Rosji

- Stonka kukurydziana jest jednym z najbardziej ekspansywnych owadów z jakim mamy obecnie do czynienia w Europie, gdyż od 1992 roku (oficjalnego stwierdzenia) do 2011 r. wystąpiła w 22 krajach kontynentu europejskiego. Ostatnio pojawiła się w Rosji – mówi portalowi farmer.pl dr inż. Paweł Bereś z Instytutu ochrony Roślin PIB.Zdaniem specjalisty w porównaniu do USA w Europie nie notuje się aż tak wielkiej szkodliwości tego gatunku (zwłaszcza larw) dla kukurydzy m.in. dlatego, że uprawa kukurydzy w monokulturze nie jest tak powszechnie stosowana jak w Ameryce Północnej, a ponadto stonka nie rozwija się na masową skalę na innych roślinach poza kukurydzą (w USA jest to dodatkowo soja). Największe straty w plonach kukurydzy w Europie obserwuje się na chwilę obecną głównie na Węgrzech, w Serbii, Chorwacji oraz w Bośni i Hercegowinie, a więc tam, gdzie występuje od wielu już lat.

- Problem ze stonką kukurydzianą polega jednak na tym, że nikt nie jest w stanie odpowiedzieć jak wyglądałaby obecnie sytuacja w Europie pod kątem zasięgu występowania i szkodliwości tego gatunku gdyby nie podejmowano żadnych kroków zaradczych, w tym zakazu uprawy kukurydzy w wieloletniej monokulturze. Nie ulega jednak wątpliwości, że typowe działania fitosanitarne, które zakładają likwidację gatunku kwarantannowego poniosły porażkę, gdyż nie powstrzymały ekspansji szkodnika. W chwili obecnej w większości krajów UE wszystkie podejmowane działania mają na celu jedynie odsunięcie w czasie możliwych strat ekonomicznych powodowanych przez ten gatunek, gdyż całkowite zwalczenie stonki nie jest możliwe - podkreśla dr Bereś.


Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

 • jasiek 2012-03-02 22:10:57
  stonka najbardziej ekspansywnym owadem? czyli znów powtórka z początku XX-o wieku jak stonkę w pasiakach zwaną też żukiem kolorado, znów robal z hameryki się pojawił;
  słyszałem, że oprócz kukurydzy zżera też roślinki z rodziny dyniowatych, np. ogórka,
  i zastanawia mnie jak wykonać oprysk w kukurydzy w lipcu na nalatujące owady, bo na żuka kolorado to wiem jak opryskać
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.212.152
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!