W ostatnim miesiącu na światowych giełdach surowców rolnych dominowały spadki cen. Dopiero ostatni tydzień przed 15 maja doprowadził do silnego wzrostu cen pszenicy, szczególnie na giełdzie w Chicago, co pozwoliło - w wydaniu miesięcznym - jako jedynej odnotować blisko 2-proc. wzrost ceny. Pomimo wzrostu notowań na początku drugiej dekady maja na dość znacznych minusach - 6-7 proc. - znalazły się ceny zbóż i rzepaku na paryskiej Matif. Gorsze tym razem zachowanie się cen w Europie było po części związane z umacniającym się euro wobec dolara, które sprawiło wzrost konkurencyjności amerykańskich zbóż.

Oczekiwany światowy spadek produkcji zbóż i oleistych po części rozczarował uczestników rynku. Prognozy zbiorów podawane przez główne ośrodki analityczne okazywały się niższe od rekordowych w mijającym sezonie, jednak w połączeniu z wyższymi zapasami początkowymi globalny bilans nie był tak bardzo napięty, jak sądzono, że będzie. Powodowało to sprzedaż kontraktów (zajmowanie krótkich pozycji) przez fundusze spekulacyjne i spadek cen na giełdach. Na giełdzie w Chicago ilość otwartych pozycji krótkich na pszenicy na początku maja wynosiła ponad 100 tys. i była rekordowa w historii. Następnie pojawienie się informacji o możliwości wystąpienia w tym roku silnej anomalii pogodowej El Nino (anomalia pogodowa polegająca na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku, wywołująca powodzie i ogromne susze w niektórych rejonach globu) doprowadziło do silnych wzrostów cen i zamykania krótkich pozycji na pszenicy. 14 maja kontrakty na giełdzie w Chicago podrożały aż o 7 proc. (był to najwyższy jednodniowy wzrost ceny od czerwca 2012 r.).

ZBOŻA

Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) w raporcie opublikowanym 23 kwietnia podniosła prognozę globalnej produkcji zbóż w obecnym sezonie 2014/15 do historycznie rekordowej wysokości 2008 mln t (z 2000 mln t przed miesiącem). Zapasy końcowe mają wzrosnąć w stosunku do raportu marcowego o 9 mln t, do 438 mln t. Światowe zbiory pszenicy w mijającym sezonie IGC szacuje w rekordowej wysokości 721 mln t (o 2 mln t więcej niż w marcu). Zapasy końcowe pszenicy mają osiągnąć 199 mln t (wzrost o 1 mln t wobec prognozy marcowej). IGC podniosła prognozę światowej produkcji kukurydzy o 4 mln t, do 994 mln t. Zapasy końcowe mają wynieść 198 mln t (o 7 mln t więcej, niż szacowano w marcu).