Jak informuje FAMMU/FAPA spadek cen zbóż to najprawdopodobniej skutek utrzymywania się dobrych prognoz zbiorów na świecie oraz powrotu Rosji do grona dostawców, po ponad 10-miesięcznej nieobecności. Nadal jednak na rynku obserwuje się sporą dozę niepewności, co do wyników zbiorów w sezonie 2011/'12.
Analitycy oceniają, że z kolei rosnące ceny kukurydzy w USA, napędzane dynamicznie rozwijającą się produkcją bioetanolu, nie pozostaną obojętne dla kształtowania się cen pszenicy.

Rynek zareagował na zniesienie rosyjskiego embarga oraz zakończenie obowiązywania kwot w ukraińskim eksporcie. To dobry sygnał, chociaż nie można wykluczyć, że oba kraje wprowadzą system ceł eksportowych. Takie rozwiązania są obecnie rozważane. W tym tygodniu pszenica taniała także na chicagowskiej giełdzie. W najbliższym kontrakcie - lipcowym - jej notowania obniżyły się przez tydzień o blisko 4 proc. - z 293 USD/t do 271,9 USD/t - informuje FAMMU/FAPA.

Ceny kukurydzy są bardzo wysoki mimo prognoz wskazujących na rekordową produkcję na świecie. Niestety, zużycie kukurydzy jako surowca do produkcji bioetanolu w USA skutecznie drenuje amerykański rynek (według prognoz USDA, zapasy na koniec przyszłego sezonu będą niższe niż w obecnym - w wysokości zaledwie 112 mln t) i winduje ceny na giełdach.

Podobał się artykuł? Podziel się!