PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Centrum kraju: Trwają zbiory pszenicy ozimej, plony dobre do bardzo dobrych

Centrum kraju: Trwają zbiory pszenicy ozimej, plony dobre do bardzo dobrych W centrum kraju zbierają już pszenicę ozimą oraz pszenżyto. Żniwa przerywają opady deszczu; Fot. Anna Kobus

Zbierana jest już pszenica ozima oraz pszenżyto ozime. Zapytaliśmy kilkunastu rolników gospodarujących w pasie centralnym i na Kujawach, o plony i jakość odstawianego do skupu ziarna pszenicy ozimej.Ruszyły zbiory pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego. Czynne są więc i skupy, w których tworzą się już kolejki. Zapytaliśmy rolników, którzy zdecydowali się młócić już pszenicę, o plony i jakość tegorocznego ziarna. Ustaliliśmy, że pierwsze odstawiane partie pochodzą z najsłabszych stanowisk, które dosychały najwcześniej. Jednak plony nie są słabe w granicach 6-7t/ha. Te z lepszych stanowisk oddały 7-8 nawet 9 t/ha. Większość jednak dobrze rokujących plantacji nie udało się jeszcze zebrać, gdyż nie są zwyczajnie gotowe do zbioru.

-Wilgotność 12-14 proc., liczba opadania 290-315 s, białko 13-13,5 proc., gęstość 76 – 77 kg/hl, Wyrównanie 85-86 - takie parametry mają moje partie pszenicy odstawiane dziś i wczoraj do skupu GoodMills Polska Kutno – mówi redakcji rolnik z powiatu kutnowskiego. Jak na te warunki wegetacji jest nie najgorzej. Plony w moim gospodarstwie mieszczą się w szerokich granicach od 6-9t/ha – dodaje rolnik.

Należy mieć świadomość, że parametry ziarna kształtowane są przez wiele czynników. Główne to: technologia uprawy, odmiana oraz warunki pogodowe podczas wegetacji. Na te ostatnie wpływu nie mamy, ale to głównie one determinować będą jakość tegorocznych płodów rolnych. W tym sezonie należy się spodziewać raczej dużych rozbieżności w jakości ziarna w zależności od regionu.

Dalszy przebieg żniw stoi jednak pod znakiem zapytania. Choć prognozy mówią o upałach i słonecznej pogodzie, to jednak istnieje duże ryzyko burz z ulewnym deszczem. Jeśli na dojrzałe zboże spadną duże ilości opadów, a żniwa będą się przedłużyć może drastycznie spaść jakość ziarna. Głównie obniżać się może liczba opadania. Gdy będzie niska świadczyć będzie o zachodzących niekorzystnych procesach biochemicznych w ziarnie związany z uaktywnieniem głównie alfa-amylazy. Będzie to dowód na to, że ziarno porasta (porastanie utajone).

O tendencji w jakości tegorocznego ziarna trudno mówić na początku żniw, gdyż sprawa ta jest dość indywidualna. Zachęcamy jednak w komentarzach czy na forum farmer.pl (zakładka żniwa) do dzielenia się swoimi wynikami i spostrzeżeniami na ten temat.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (22)

 • Mistrz 2017-08-15 18:59:12
  Chłopkom z PSL POsypało że ho ho, czego to oni nie skosili, Ludzi do sprzedaży gospodarstw zmusili, wszak Bombre i Helmut musi mieć hektarów do rozwoju :D
 • Mistrz 2017-08-15 18:54:26
  Plony zazwyczaj są dobre dla POśrednika, co innego zwykły Rolnik może odpowiedzieć, ale Rolnika serwisy dotowane przez Bombrów mają w głębokim, taki to liberalizm gospodarczy :)
 • Daro 2017-08-04 15:55:25
  @buczus nie każdemu tak sypie jak Tobie 5 centnarów z morgi czyli 1 tona za ha:-)
 • Sławomir 2017-08-04 13:06:42
  bzdury i nic więcej. plony są słabe. pogoda nie przyspiesza zbiorów. A spekulanci sieją propagandę, że pszenica zalewa rynek. Pszenica mało która nadaje się na konsumpcję. Ceny będą lecieć na łeb na szyję, byle pretekst był, że za dużo paszowej.
 • bęc 2017-08-04 11:22:13
  warto by przeczytać ze zrozumieniem, o jaki GUS, tu nawet nie chodzi o kraj, tylko o kilkunastu rolników z centrum. O jakiej spekulacji tu mowa? jeden tekst ma kształtować cenę?? Myslenie niektórych to niżej niż podstawówka
 • marek po śniadaniu 2017-08-04 10:13:42
  Czytam o wydajnościach z ha; w Polsce zbiera się ok. 27 mln ton zbóż. To w końcu ile ha jest obsiewanych bo z wpisów wynika, że połowa powierzchni podawanej przez GUS.
 • Bn 2017-08-04 07:51:56
  Oj redaktor prubuje spekulowac na rynku w cale nie ma takich wydajnosci ogolem w kraju a i tak nie wspomne o terenach zachodnio -pomorskich i pomorskich tam mozna pomazyc o koszeniu a tu nagle tyle zbozża w kraju
 • buczuś 2017-08-04 05:38:30
  jeżeli ktoś wyciąga 3 t z hektara pszenicy na w miare dobrej ziemi przy dobrych opadach to sorry ale to nie rolnik tylko pseudo rolnik i niech da sobie spokój z pszenicą
 • rolnik z podlasia 2017-08-03 23:20:43
  U mnie sypie przyczepe i pol rozrzutnika z hektara. Takich plonow to ja jeszcze nie mialem. I to jest dobra zmiana. Bo za psl i po to mie przyczepa na hektar wystarczala. Jeszcze 500 plus dadza co miesiac na 6 dzieci i mozna zyc jak paczek w masle. Laptoka GOPS juz dal z internetami. Tak dobrze jeszcze w Polsce nie bylo. 3 hektary pszenicy skoszone, zostal jeszcze hektar owsa. Zasiac i mozna zimy patrzec.
 • rolnik222 2017-08-03 21:59:49
  Świętokrzyskie plony jak Pani redaktor napisała! Od 28 lipca nie było żadnych opadów. Ogólnie w lipcu ze 35mm. Żniwa już za połową. Jak dobrze pójdzie jutro zakończe koszenie, zostanie słoma!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!