Ceny za materiał siewny kwalifikowany zbóż jarych w zależności od gatunku są nieco niższe niż rok temu lub utrzymują się na poziomie cen ubiegłorocznych. Również zainteresowanie zakupem kwalifikatu jest nieco słabsze niż w sezonie ubiegłym.

Sytuację tą należy wiązać z nie znaną jeszcze skalą wymarznięć ozimin. Z nieformalnych źródeł także wynika, że wiele producentów rolnych, z przyczyn ekonomicznych w tym roku zdecyduje się na wysiew materiału siewnego wyprodukowanego we własnym gospodarstwie. Przy takim postępowaniu należy pamiętać o zasadach tzw. odstępstwa rolnego.

Mniejsze zainteresowanie rolników uprawą zawodnych w plonowaniu zbóż jarych wynika także z coraz częściej spotykaną praktyką wysiewu zbóż ozimych w terminach opóźnionych (po późno schodzących przedplonach takich jak burak cukrowy czy kukurydza na ziarno). Zależność ta dotyczy głównie pszenicy.

Na podstawie sondy przeprowadzonej w kilku Centralach Nasiennych w kraju dowiedzieliśmy się, że najwięcej musimy zapłacić tradycyjnie za kwalifikowany materiał pszenicy jarej. Ceny, w zależności od odmiany i regionu są zazwyczaj nieco niższe niż rok temu lub na poziomie ubiegłorocznych cen  i mieszczą się w przedziale 170- 190 zł/dt brutto.

Nieco tańszy jest materiał siewny jęczmienia jarego - ceny kształtują się w przedziale od 165-180 zł/dt brutto.

Za pszenżyto jare należy zapłacić około 160-175 zł/dt brutto.

Nadal sporo zapłacimy (w kilku przypadkach nawet jeszcze drożej niż rok temu) za materiał siewny owsa. W zależności od odmiany ceny kształtują się w przedziale od 165-185 zł/dt brutto, czyli jest to cena prawie na poziomie ceny materiału siewnego pszenicy jarej czy jęczmienia jarego.

Podobał się artykuł? Podziel się!