Ceny zbóż na krajowym rynku są niskie. Jeszcze kilka tygodni temu, mimo to rolnicy sprzedawali swoje zapasy chcąc zakupić środki produkcji. Teraz sytuacja się zmieniała i tak chętnie ziarno nie jest wyprzedawane. Farmerzy jak mogą to czekają na podwyżki.

Co może wpływać na ceny? - Umocnienie euro w relacji do dolara, wysokie zapasy oraz dobre perspektywy na kolejny sezon zarówno globalne, jak i w samej Unii Europejskiej, to główne czynniki które przeważyły o spadkach notowań zbóż na Euronext po środowych prawdopodobnie „nadmiernych” wzrostach. W skali minionego tygodnia widoczne są co prawda zwyżki, zarówno w przypadku pszenicy, jak i kukurydzy, jednak większość czynników przemawia obecnie za utrzymywaniem się „zniżkowych” nastrojów na unijnym rynku zbóż. W poprzedni czwartek ceny zamknięcia kukurydzy w kontrakcie czerwcowym i pszenicy w kontrakcie majowym zrównały się do 153,5 EUR/t – podaje FAMMU/FAPA.

Jak podkreślają analitycy dalsza deprecjacja dolara wywiera korzystny wpływ na eksport pszenicy i kukurydzy ze Stanów Zjednoczonych. - Jest szansa na przyspieszenie tempa wywozu amerykańskiego zboża, które od początku bieżącego sezonu miało trudności w konkurowaniu z ofertami pozostałych dostawców, głównie ze względu na mocną pozycję dolara w relacji do pozostałych walut – dodają.

Poniżej podajemy ceny skupu zbóż w zł/t netto zebrane 23 marca 2016 r. na podstawie ankiety telefonicznej:

Polskie Młyny S.A. (Szymanów)
- pszenica konsumpcyjna – 620,
- pszenica paszowa – 570,
- żyto konsumpcyjne – 510.

Lubella
- pszenica konsumpcyjna – 580,
- jęczmień konsumpcyjnych - 540.

PZZ Stoisław
- pszenica konsumpcyjna – 620-650,
- pszenica paszowa – 580,
- żyto konsumpcyjne – 495,
- jęczmień konsumpcyjny – 550,
- jęczmień paszowy – 540,
- owies – 580,
- pszenżyto – 540,
- rzepak - 1520.

Polskie Zakłady Zbożowe w Krakowie S.A
- pszenica konsumpcyjna – 600.

Przedsiębiorstwo Przetwórstwa Zbożowego KAPKA
- pszenica konsumpcyjna – 550-600,
- żyto konsumpcyjne - 520.

Osadkowski S.A.
- pszenica konsumpcyjna – 570,
- pszenica paszowa – 530.

Gold Pasz Janowiec
- pszenica paszowa – 630,
- pszenżyto – 570,
- jęczmień – 600,
- żyto - 530.