W handlu ceny nasion mogą różnić się od siebie jednak można powiedzieć, że ceny za materiał siewny zbóż są podobne do tych z roku ubiegłego, wszystko zależy oczywiście od gatunku oraz od odmiany - dowiedzieliśmy się w kilku Centralach Nasiennych i firmach dystrybutorskich.

Najdroższy jest obecnie materiał siewny pszenicy ozimej, za dt którego średnio trzeba zapłacić 160-180 zł, niektórzy dystrybutorzy za niektóre cenne odmiany chcą 180-200 zł/dt. Jęczmień ozimy sprzedawany jest za około 150 - 170 zł za dt, tak samo jak pszenżyto ozime. Najtańszy jest jak zwykle materiał siewny żyta populacyjnego gdzie średnio dt nasion kosztuje 140-150 zł.

Dużo większy wydatek czeka tych, którzy decydują się na zakup żyta mieszańcowego. Jednostka siewna kosztuje około 200 - 250 zł. Podobnie jest z jęczmieniem hybrydowym. Za jednostkę siewną trzeba było zapłacić 210 - 220 zł. Przy czym należy zaznaczyć, że na 1 ha należy wysiać 2 jednostki siewne.

-Fakt, że nie podrożał materiał siewny to korzystna sytuacja dla rolnika. Jest to dobra okazja do zakupu wysokiej jakości nasion kwalifikowanych ze sprawdzoną jakością i zdolnością kiełkowania. Opłacalność zakupu nasion kwalifikowanych tym bardziej wzrasta, gdyż rolnicy mogą skorzystać z dopłat z tytułu zużytego do siewu materiału siewnego mającej charakter pomocy de minimis w rolnictwie. Dzięki takim dopłatom rolnik może uzyskać zwrot w wysokości 100 zł za każdy obsiany ha plantacji - mówi portalowi farmer.pl dr Dariusz Majchrzycki, dyrektor ds. marketingu HR DANKO.

Z roku na rok coraz więcej rolników decyduje się na zakup kwalifikowanego materiału siewnego. Nic więc dziwnego, z wielu badań wynika, że materiał siewny kwalifikowany w porównaniu do nasion niekwalifikowanych, może dać do dziesięciu procent wyższy plon.

Podobał się artykuł? Podziel się!