Według danych resortu rolnictwa, w ciągu tygodnia nie zmieniła się istotnie średnia cena skupu pszenicy konsumpcyjnej i w dniach 24 czerwca - 1 lipca wynosiła 597 zł za tonę. Cena ta była o 3,4 proc. niższa niż przed miesiącem, ale o 36 proc. wyższa niż przed rokiem.

W analizowanym tygodniu nieznacznie obniżyła się (o 0,5 proc.) przeciętna cena żyta konsumpcyjnego w skupie do poziomu 565 zł za tonę. Ziarno to było o 8 proc. tańsze niż przed miesiącem, ale w odniesieniu do notowań sprzed roku było droższe o 63 proc.

"Na krajowych giełdach towarowych nadal niewielki handel zbożem, a do transakcji dochodzi jedynie w przypadku atrakcyjnej oferty na odpowiednio niskim poziomie cen" - napisał resort w raporcie.

Od trzeciej dekady maja br. nieprzerwanie notowany jest wzrost cen skupu żywca wieprzowego. Według danych MRiRW, w dniach 25 czerwca - 1 lipca za żywiec wieprzowy w kraju płacono średnio 4,02 zł za kilogram, tj. o 7,5 proc. więcej niż przed tygodniem i o prawie 23 proc. więcej niż przed miesiącem. W porównaniu do cen sprzed roku żywiec wieprzowy jest w skupie o ok. 3 proc. droższy.

W tym czasie nadal stabilne były ceny skupu bydła i według MRiRW wynosiły one średnio w kraju 4,02ázł za kilogram. W odniesieniu do cen sprzed miesiąca i roku żywiec wołowy potaniał odpowiednio o 0,6 proc. i o ponad 10 proc.

W analizowanym tygodniu ponownie wzrosły ceny skupu drobiu. Według informacji MRiRW, w dniach 25 czerwca - 1 lipca za kurczęta brojlery płacono średnio 3,27 zł za kilogram, tj. o 1,1 proc. więcej niż przed tygodniem oraz o ponad 9 proc. więcej niż przed miesiącem. W porównaniu do cen notowanych przed rokiem brojlery są droższe o ok. 33 proc.

Cena skupu indyków wynosiła średnio w kraju 4,55 zł za kilogram, tj. nieznacznie (o 0,3 proc.) więcej niż w poprzednim tygodniu, ale o 0,7 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. W porównaniu do tego samego tygodnia ub.r. ceny indyków wzrosły o ok. 29 proc.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!