W jednej z lokalizacji tona ziarna jakościowego pszenicy kosztuje 710 zł netto. To najwyższa obecnie wartość w naszym zestawieniu. Średnio gatunek tego ziarna podrożał o 20 zł w ciągu tygodnia.
Pozostałe ziarno zbóż nie zmieniło swojej ceny już od dłuższego czasu. Nadal rolnicy niechętnie sprzedają surowiec, bo liczą na podwyżki w nowym roku.

Niestety na giełdach widać obniżki cenowe. Jak informował ostatnio na portalu farmer.pl Tomasz Roszkowski, zajmujący się u nas rynkiem, pszenica na MATIF w kontrakcie grudniowym spadła o 0,1 proc., natomiast na CBOT seria grudniowa potaniała o 0,8 proc. Kukurydza w Paryżu (kontrakt styczniowy) obniżyła się o 0,2 proc., a w Chicago (grudzień) wzrosła o 0,5 proc. Jak zaznaczył poprzedni wtorek był piątym z rzędu dniem sesyjnym spadku ceny amerykańskiej pszenicy, która wyrównała pięcioletni dołek notowań z początku września br.

Dlaczego ziarno tanieje? Zdaniem analityków FAMMU/FAPA ma na to wpływ aprecjacja dolara amerykańskiego, która w coraz większym stopniu wpływa niekorzystnie na eksport, w tym zbóż.

- Amerykańska pszenica ma trudności w konkurowaniu o kluczowe rynki zbytu. Znaczna presja podażowa na światowym rynku pszenicy i związana z tym ostra konkurencja wśród dostawców nie pozwala USA na realizację wysokiej sprzedaży zagranicznej. Natomiast przewagi wynikające z niskich cen, słabości walut i bliskości kluczowych odbiorców skwapliwie wykorzystują kraje basenu Morza Czarnego. Jak podają źródła krajowe, tegoroczna rosyjska produkcja zbożowa jest bliska ubiegłorocznego rekordu. Nadwyżka eksportowa jest wysoka – podaje FAMMU/FAPA.

Poniżej podajemy ceny skupu zbóż w zł/t netto zebrane 3 grudnia 2015 r. na podstawie ankiety telefonicznej:

Polskie Młyny S.A. (Szymanów)
- pszenica konsumpcyjna – 710,
- żyto konsumpcyjne – 530-550.

Lubella
- pszenica konsumpcyjna – 650.

PZZ Stoisław
- pszenica konsumpcyjna – 680-690,
- pszenica paszowa – 660,
- żyto konsumpcyjne – 525,
- jęczmień konsumpcyjny – 600,
- jęczmień paszowy – 600,
- owies – 540,
- pszenżyto – 590,
- łubin – 785,
- gryka – 1900,
- rzepak - 1585.

Polskie Zakłady Zbożowe w Krakowie S.A
- pszenica konsumpcyjna – 640.

Przedsiębiorstwo Przetwórstwa Zbożowego KAPKA
- pszenica konsumpcyjna – 630-660,
- żyto konsumpcyjne - 540.