W ciągu miesiąca pszenica podrożała o prawie 7 proc. i o ok. 38 proc. więcej niż przed rokiem. Podrożało również żyto konsumpcyjne - cena tego ziarna ukształtowała się na poziomie 765 zł/t, wobec 750 zł/t tydzień wcześniej. W porównaniu do cen notowanych przed miesiącem żyto było droższe o ok. 12 proc. i o prawie 23 proc. droższe niż rok wcześniej.

W analizowanym tygodniu cena skupu jęczmienia paszowego wzrosła do 817 zł/t, tj. o 2,9 proc. w ciągu tygodnia. Cena ta była o 7 proc. wyższa niż przed miesiącem i o 45 proc. wyższa niż przed rokiem.

"Na krajowych giełdach towarowych notowana jest wysoka podaż zbóż, ale mało jest zawieranych transakcji, gdyż oczekiwania sprzedawców odnośnie ceny są zbyt wygórowane" - napisali specjaliści z resortu rolnictwa.

Cena trzody chlewnej ukształtowała się na poziomie 3,32 zł/kg, czyli o 1,8 proc. więcej niż tydzień wcześniej. W ujęciu miesięcznym cena ta była niższa o 13 proc., a w ujęciu rocznym wyższa o 3 proc.

W analizowanym okresie bydło skupowano po 4,15 zł/kg, czyli tak samo jak przed tygodniem, ale o 2 proc. więcej niż przed miesiącem. W odniesieniu do notowań sprzed roku żywiec wołowy był oá2,5 proc. tańszy.

Średnia cena skupu kurcząt typu brojler w dniach 28.1-3.2 ukształtowała się na poziomie 3,03 zł/kg, tj. o 3,7 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu i o 1 proc. wyższym niż przed miesiącem. W porównaniu do cen sprzed roku drób ten był droższy o 11 proc.

Pogłębiła się spadkowa tendencja cen zbytu odtłuszczonego mleka w proszku. Na przełomie stycznia i lutego za 1ákg tego mleka producenci otrzymywali średnio w kraju 8,62 zł/kg, tj. o 1 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu. W odniesieniu do notowań sprzed miesiąca cena obniżyła się o blisko 6,5 proc., a w przypadku ujęcia rocznego spadła o 0,5 proc.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!