Według danych MR, pszenica konsumpcyjna zdrożała w ciągu tygodnia o 1,7 proc. i w dniach 24-30 września płacono za nią w kraju średnio 862 zł za tonę. W odniesieniu do notowań sprzed miesiąca i roku - ziarno to było droższe odpowiednio o ok. 11 proc. oraz o ok. 51 proc.

"Obserwuje się dalszy niewielki wzrost podaży ziarna do skupu. Powoduje to uspokojenie rynku. Tempo wzrostu cen zbóż słabnie, a w niektórych rejonach kraju zarysowały się już tendencje spadkowe" - napisali analitycy z resortu rolnictwa w raporcie tygodniowym.

Żyto konsumpcyjne w ciągu tygodnia zdrożało o 4,1 proc. i kosztowało 753 zł za tonę. Cena ta była o 13 proc. wyższa niż przed miesiącem oraz o 39 proc. wyższa w odniesieniu do cen sprzed roku.

Po czterech tygodniach wzrostu potaniał jęczmień paszowy (o 0,7 proc.) i średnio w kraju jego cena kształtowała się na poziomie 758 zł za tonę. Poziom tej ceny był o 18 proc. wyższy niż przed miesiącem i o 84 proc. wyższy niż przed rokiem.

Nastąpiło także odwrócenie wzrostowej tendencji cen kukurydzy, co zdaniem autorów raportu spowodowane jest zwiększoną podażą ziarna z nowych zbiorów. W ostatnim tygodniu września 2007 r. za tonę kukurydzy płacono średnio w kraju 852 zł. Cena ta była o 3,4 proc. niższa niż w poprzednim tygodniu, ale o 15 proc. wyższa niż przed miesiącem. W porównaniu do cen sprzed roku kukurydza była droższa o 59 proc.

W ostatnim tygodniu września tego roku o 3,3 proc. obniżyły się ceny skupu żywca wieprzowego - średnio ukształtowały się one na poziomie 4,06 zł za kilogram i były nieznacznie wyższe (o 0,5 proc.) od notowanych przed miesiącem i o 2 proc. niższe niż przed rokiem.

W ciągu tygodnia o 1,3 proc. wzrosła średnia cena skupu bydła. W analizowanym okresie płacono za nie 4,21 zł za kilogram, tj. nieznacznie (o 0,2 proc.) więcej niż przed miesiącem i o blisko 2 proc. mniej niż przed rokiem.

Według danych MR, w dniach 24-30 września za kurczęta typu brojler płacono 3,24 zł za kilogram, tj. o blisko 2 proc. mniej niż przed miesiącem, ale o prawie 28 proc. więcej niż rok wcześniej. Średnia cena indyków pozostała na poziomie 4,80 zł za kilogram, czyli wzrosła oáponad 2,5 proc. w ciągu miesiąca i o ok. 16 proc. w odniesieniu do porównywalnego okresu sprzed roku.

W czwartym tygodniu września ceny zbytu półtusz wieprzowych były niższe niż przed tygodniem o 2,5 proc., a ćwierćtusz wołowych o 1,2 proc. niższe niż tydzień wcześniej.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!