Z tygodnia na tydzień centy zboża na międzynarodowym rynku osiągają coraz wyższe poziomy, jednak zdaniem ekspertów z Agrowill, sytuacja ta ustabizuje się wiosną 2011, gdy po zbiorach zbórz ozimych ustabilizują się nowe tendencje na rynku zbórz.

- Ten rok był szczególnie niekorzystny dla roślin zbożowych – mówi dyrektor AB Agrowill Group Algirdas Pareckas. - Z powodu ostrej zimy część zbóż ozimych wymarzła i wiosną trzeba było je zastąpić mniej plennymi roślinami jarymi. Część zbiorów została zniszczona latem przez szalejące burze i powodzie oraz jesienne wzmożone opady deszczu. W konsekwencji ceny na międzynarodowym rynku wzrosły już o kilkadziesiąt procent. Jednak naszym zdaniem ich poziom już się ustabilizował, gdyż ceny skupu ziarna osiągnęły już szczyt, czyli o 15-20% więcej niż w zeszłym roku – dodaje Pareckas.

Do podwyższenia cen na międzynarodowym rynku przyczyniły się nie tylko pożary w Rosji, w wyniku których na rynek trafiło 651 mln ton zbóż, czyli o 25 mln ton mniej, niż szacowano na początku czerwca, lecz również niekorzystna lokalna aura w wielu regionach Europy, np. powódź w Polsce. Według prognoz Komisji Europejskiej w tym roku w krajach Unii Europejskiej z jednego hektara zebrane zostanie 5,26 tony miękkiej i 2,97 tony twardej pszenicy, 4,42 tony jęczmienia i 7,22 kukurydzy. To znacznie mniej, niż w roku poprzednim. Ostatni tak wysoki kurs zboża na międzynarodowym rynku zanotowano w 2008 roku, kiedy wzrost cen żywności przyczynił się do zamieszek m.in. w Egipcie, Maroku, Indonezji, na Filipinach i na Haiti.

Do wzrostu napięcia na międzynarodowym ryknu przyczyniła się również decyzja premiera Rosji, Władimira Putina, wprowadzająca embargo na eksport rosyjskiego zboża aż do września 2011. Rosja jest trzecim co do wielkości eksporterem zboża na świecie, więc w konsekwencji tej decyzji  ceny na światowym rynku diametralnie wzrosły osiągając poziom VVV za tonę pszenicy. W porównaniu z najniższym poziomem cen z czerwca ceny pszenicy w globalnym handlu futures wzrosły o ok. 50 procent.

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!