Podaż krajowego ziarna jest ciągle bardzo uszczuplona, bardzo mało jest ofert sprzedaży pszenicy, żyta, kukurydzy i pszenżyta. Sporo jest natomiast ofert sprzedaży jęczmienia. Do kraju docierają coraz większe ilości ziarna z importu, które uzupełniają krajową podaż zbóż.

Słabnący kurs euro sprzyja większym zakupom ziarna za granicą. Do polskich portów zawijają kolejne statki z kilkutysięcznymi partiami pszenicy paszowej, głównie pochodzenia duńskiego. W maju br., import pszenicy paszowej za pośrednictwem portów może być większy od wcześniejszych ocen i wynieść około 30 tys. ton. Ponadto, na rynku są oferty zakupu pszenicy paszowej importowanej z Czech i Niemiec oraz ukraińskiej kukurydzy.

Oferty na zakup ziarna kukurydzy importowanej z Ukrainy kształtują się w granicach 920-930 PLN/t loco granica po przeładunku. Zapotrzebowanie na ziarno ze strony podmiotów przetwórczych jest spore, część z nich bowiem musi uzupełnić zapasy surowca. W zależności od regionu kraju, realne ceny płacone za pszenicę paszową kształtują się w przedziale 990-1030 PLN/t Im dalej na wschód kraju, tym ceny wyższe.

Podobnie, ceny kukurydzy to przedział 980-1030 PLN/t, najniższe ceny notuje się na południu kraju. Ceny pszenicy konsumpcyjnej w zależności od regionu i jakości ziarna kształtują się w przedziale 1050-1100 PLN/t. Możliwości importu pszenicy konsumpcyjnej z Niemiec w cenach do 1100 PLN/t powstrzymały dalszy wzrost cen tego ziarna na rynku krajowym. Z kolei, ceny żyta konsumpcyjnego kształtują się w przedziale 850-890 PLN/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego).

Podobał się artykuł? Podziel się!