PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Choroby lubią wysoką wilgotność

Dla lepszej ochrony naszych plantacji warto jak najlepiej zapoznać się z wymaganiami danej uprawy i warunkami pogodowymi sprzyjającymi rozwojowi patogenów.Największe znaczenie gospodarcze ma wśród chorób pszenicy ozimej mączniak prawdziwy, septorioza paskowana liści pszenicy i łamliwość źdźbła zbóż i traw. W wypadku formy jarej zagrożenie ze strony mączniaka jest podobne, a nieco mniejsze dotyczy rdzy brunatnej, septoriozy paskowanej liści, septoriozy plew i fuzariozy kłosów. Dlatego właśnie szczególnie przed tymi chorobami należy chronić nasze uprawy.

Jeśli mamy wiedzę na temat temperatury i wilgotności w jakiej rozwija się grzyb chorobotwórczy i czy do swojego rozwoju wymaga nasłonecznienia czy też nie, wówczas można przewidzieć z dość sporym prawdopodobieństwem jego pojawienie się. Można wtedy zaaplikować odpowiedni środek ochrony.

W wypadku łamliwości źdźbła zbóż i traw sprzyjająca temperatura to w ciągu dnia 4-12°C, a w nocy 0-4°C, a także deszcz. Mączniak prawdziwy najlepiej rozwija się w ciepłe dni, kiedy temperatura wynosi 12-20°C, a w nocy - 5-12°C. Mączniak zarodnikuje w suchej, ciepłej pogodzie, ale infekcje występują, kiedy w łanie jest duża wilgotność, a nasłonecznienie jest mniejsze niż 5 godzin słońca. Wysoką temperaturę lubi też fuzarioza kłosów. W nocy powinna ona wynosić 5-12°C, a w dzień - 12-24°C. Opady deszczy nie są wówczas konieczne.

Septorioza paskowana liści pszenicy lubi wysoką wilgotność i temperatury w dzień w wysokości 10-16°C, a w nocy 0-10°C. Podobnie jak septorioza plew, gdzie do jej rozwoju potrzebny jest deszcz lub rosa. Duże nasłonecznienie sprzyja wystąpieniu fuzaryjnej zgorzeli podstawy źdźbła i rdzy brunatnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.212.152
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!