- Pomimo silnych mrozów, chwasty te uległy mniejszym uszkodzeniom, ich wzrost jest bardzo intensywny i znajdują się w bardzo zaawansowanych fazach rozwojowych - informuje Paweł Kazikowski i Kamil Szpak ze Stacji Doświadczalnej BASF w Pągowie.

Zagrożeniem w uprawach są na południu kraju intensywne naloty pryszczarka zbożowego. Jak również lokalnie na terenie powiatów Prudnik i Nysa obserwuje się pogrubienia źdźbła głównego pszenicy ozimej - powód występowanie larw śmietki ozimówki.

- W zależności od regionu i odmiany plantacje pszenicy ozimej znajdują się w zróżnicowanych fazach rozwojowych. W północnej części województwa opolskiego i dolnośląskiego pszenice ozime, które uległy znacznym uszkodzeniom mrozowym znajdują się w fazie krzewienia lub w początkowym okresie strzelania w źdźbło, natomiast te, które dobrze przezimowały są w fazie BBCH 31-32. Aktualnie przebieg warunków pogodowych sprzyja rozwojowi chorób grzybowych, szczególnie mączniaka prawdziwego zbóż, septoriozy liści oraz łamliwości podstawy źdźbła. Wzrost dobowych temperatur powietrza będzie miał znaczący wpływ na wzrost zagrożenia w szczególności mączniakiem prawdziwym zbóż, który do swojego rozwoju nie wymaga dużej wilgotności. Ponadto panujące warunki pogodowe sprzyjają rozwojowi chorób podstawy źdźbła (łamliwości podstawy źdźbła oraz fuzaryjnej zgorzeli podstawy źdźbła) - mówią eksperci BASF.

Podobał się artykuł? Podziel się!