Niewielkie ,ok 0,5 cm wielkości, regularne, białe plamki widoczne są na niektórych liściach zbóż. Wybarwienia są równo rozmieszczone wzdłuż krawędzi blaszki liściowej.

Uszkodzeń nie spowodowały larwy skrzypionek. Wprawdzie żerując larwy szkodnika, wyjadają tkankę miękiszową liści, ale po żerze jasne paseczki prześwitów rozmieszczone są na liściach placowo.

Uszkodzenia powodowane przez środki ochrony roślin także wyglądają inaczej. Nieodpowiednio dobrany herbicyd potrafi popalić liście, te mogą się zwijać lub być wyżółknięte.

Nie są to objawy wynikające z niedoborów składników pokarmowych, makro- czy mikroelementowych, np. chlorozy, które mogłyby sugerować niedostateczną ich ilość czy wynik infekcji chorobowej. Tą opcję dyskredytuje regularność rozmieszczenia plamek na liściu.

Pojawienie się niewielkich, jasnych – białych plamek spowodowały wiosenne spadki temperatur, które wystąpiły w kwietniu, kiedy temperatury oscylowały w granicach 0°C. Jest to wynik krótkotrwałego przemrożenia liści roślin, które spowodowało miejscowe uszkodzenie tkanek i nie stanowi zagrożenia dla roślin.

Podobał się artykuł? Podziel się!