Pierwszą z nich była publikacja nowych prognoz USDA, czyli Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, które wskazywały, że zbiory zbóż na świecie będą wyższe niż pierwotnie oczekiwano. Drugą wiadomością, która odbiła się na notowaniach cen zbóż było doniesienie o możliwości ponownego ograniczenia eksportu zbóż z Rosji - jak informują analitycy Banku Gospodarki Żywnościowej.

Z raportu USDA wynika, że globalna produkcja zbóż łącznie z ryżem w sezonie 2011/2012 wyniesie około 2 279 mln t. Oznacza to, że amerykańscy eksperci w porównaniu do września podnieśli o ponad 11 mln t oczekiwany poziom światowych zbiorów. Zaskoczeniem jest zwiększenie prognozy zbiorów pszenicy z 678 mln t do 681 mln t oraz spodziewanego poziomu zapasów tego zboża na koniec sezonu do ponad 202 mln t, co oznacza, wbrew wcześniejszej prognozie, że będą one wyższe niż w analogicznym okresie przed rokiem (196 mln t).

Jak podają analitycy BGŻ nowe szacunki USDA sprzyjały spadkom cen zbóż, jednak że wzrosty notowań za oceanem w ostatnim tygodniu wydają się wskazywać, że uczestnicy rynku terminowego silniej zareagowali na zapowiedź wprowadzenia ceł na eksport zbóż z Rosji.

Podobał się artykuł? Podziel się!