PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Coraz więcej mszyc w pszenicy ozimej

Coraz więcej mszyc w pszenicy ozimej

Autor: Anna Kobus

Dodano: 29-05-2014 10:29

Tagi:

Na plantacjach pszenicy ozimej odbywa się nalot mszyc, wynika z sygnalizacji agrofagów prowadzonej przez Instytut Ochrony Roślin PIB oraz PIORIN.Na plantacjach pszenicy ozimej głównie na liściu flagowym pojawiły się mszyce. PIORIN uaktywnił swoje komunikaty dotyczące mszyc w wielu powiatach naszego kraju. Również IOR PIB z Poznania ostrzega przed masowymi nalotami mszyc.

Według IOR  w Toruniu i Sośnicowicach liczba tych szkodników przekracza już próg szkodliwości i zalecany jest w najbliższym czasie zabieg chemiczny przeciwko tym szkodnikom.

W warunkach naszego kraju na pszenicy ozimej można spotkać wiele gatunków mszyc, ale znaczenie gospodarcze najczęściej mają: mszyca zbożowa, czeremchowo-zbożowa, różano-trawowa. Mszyca zbożowa żeruje głownie na kłosach, ale także na liściu flagowym. Mszyca czeremchowo-zbożowa zasiedla głównie dolne liście u podstawy źdźbeł, później liście wyżej położone i kłosy. Mszyca różano-trawowa żeruje głównie na najstarszych liściach. Występuje zwykle niezbyt licznie wiec nie ma większego znaczenia gospodarczego.

Zabiegi zwalczające przy użyciu środków ochrony roślin wykonuje się w przypadku przekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości. Próg ekonomicznej szkodliwości tego szkodnika, który jest wektorem chorób wirusowych, to w fazie kłoszenia lub zaraz po wykłoszeniu pięć mszyc na jednym kłosie. Większość preparatów przeciwko mszycom zwalcza również coraz liczniej występujące na polach skrzypionki.

Ograniczyć występowanie mszyc można także poprzez ochronę gatunków organizmów pożytecznych m.in.: biedronek, bzygowatych, złotooków. Przy małej presji mszyc, owady pożyteczne skutecznie limitują liczbę tych szkodników. Mszyce są dość podatne na działanie wielu substancji insektycydowych. Do walki z tymi szkodnikami używa się głównie pyretroidów. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.196.110.222
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!