Pierwsza dawka azotu ma na celu pobudzenie roślin do wzrostu, pozwala na zregenerowanie uszkodzeń po zimie i odbudowanie powierzchni asymilacyjnej. Wpływa również na krzewistość produkcyjną oraz na różnicowanie elementów kłosa. Wielkość tej dawki modyfikuje zatem obsadę kłosów oraz liczbę kłosków i kwiatów w kłosie. Można powiedzieć, że jest najważniejsza dla efektu plonotwórczego.

W tym roku ważne jest kiedy pierwsza dawka została zastosowana. To, że była aplikowana bardzo wcześnie nie oznacza, że rośliny już wykorzystały cały zapas wprowadzonego azotu mineralnego. W tym roku większość rolników podała azot w okresie stosunkowo suchym, jaki panował w pierwszej połowie marca. W wyniku braku wody nawozy trudno się rozpuszczały w glebie, a jony ciężko przemieszczały się do strefy korzeni. Oznacza to, że wcześniej zastosowana dawka mogła być wykorzystana nieco później niż z góry można by było się tego spodziewać.  

Obecnie zboża ozime praktycznie zakończyły już krzewienie i zaczynają wchodzić w kolejną fazę rozwojową, a więc strzelanie w źdźbło. Należy zatem rozważyć podanie drugiej dawki azotu. Jeśli rośliny rozwijają się prawidłowo, mają ciemnozielone zabarwienie, można decyzję o podaniu drugiej dawki wstrzymać do fazy początku kłoszenia bez obawy, że spowoduje to istotną obniżkę w plonie. Zastosowana w późniejszym okresie druga dawka może nieco zmniejszyć liczbę kłosów na jednostce powierzchni, ale za to wpłynie pozytywnie na wzrost masy 1000 ziaren.

Z drugiej strony strzelanie w źdźbło to okres kiedy rośliny bardzo intensywnie pobierają składniki pokarmowe z roztworu glebowego i nie możemy dopuścić by w tym okresie zabrakło w glebie dostatecznej ilości dostępnego azotu. Podana w tym czasie druga dawka wpływa bowiem na liczbę słupków, pręcików, a także na powierzchnię asymilacyjną. Jeśli chodzi o formę nawozu dla drugiej dawki nie ma to większego znaczenia, można ją zastosować w postaci dowolnego nawozu.

Natomiast w sytuacji, gdy podamy drugą dawkę azotu trzeba się zastanowić nad tym czy, a jeśli tak, to kiedy zastosować dawkę trzecią? Zaleca się zastosowanie azotu jeszcze w trzecim terminie w okresie kłoszenia lub wykształcania ziarna. Dawka ta ma raczej wpływ na jakość plonu, a dokładnie na zawartość białka i glutenu w ziarnie.
Ważne by w okresie podania trzeciej dawki nie wystąpiły susze glebowe. Jeżeli wystąpią. wtedy należy rozważyć sens zastosowania tej dawki. Brak wilgoci uniemożliwi rozkład nawozu i będzie on dostępny dopiero po opadach, co wpłynie znacząco na zamierzony przez nas efekt.

Podobał się artykuł? Podziel się!