Na plantacjach silnie uszkodzonych, jeśli w ubiegłym roku szkody wynosiły 30 proc. stosuje się dwa zabiegi chemiczne przeciwko omacnicy prosowiance. Termin pierwszego przypada w tym roku pomiędzy 13, a 16 lipca.

Drugi zabieg insektycydem przypada w szczycie masowego wylęgu larw, który określa się na podstawie dynamiki lotu samic i składania jaj. Na podstawie monitoringu pułapek świetlnych o odpowiednio silnym źródle światła, gdy stwierdza się szczyt lotu samic, wówczas przyjmuje się, że właściwy moment do zabiegu insektycydem przypada po 7 dniach. W dniach chłodniejszych czas wydłużona się do 10 dni, a przy upałach skraca do 5 dni.

Na plantacjach, gzie stosuje się ochronę chemiczną jednorazowym zabiegiem opryskiwania, należy się jeszcze w strzymać z jego wykonywaniem. Jak powiedział n

- Zakładamy, że właściwy moment na zabieg oprysku w plantacjach chronionych jednym zabiegiem przypadnie pomiędzy 19, a 23 lipca - powiedział w rozmowie z redakcją dr hab. Paweł Bereś z Terenowej Stacji Doświadczalnej w Rzeszowie Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu – Państwowego Instytutu Badawczego. Przyjmuje się, że

Własny monitoring można odnieść do prowadzonych przez np. firmy chemiczne, ale do porównań trzeba wybierać punkty obserwacyjne będące w bliskiej lokalizacji od własnego pola uprawnego kukurydzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!