Zdaniem Magdaleny Pietrzak - specjalistki ds. uprawy kukurydzy i buraka cukrowego firmy BASF, przebieg pogody i tegoroczne opóźnienia wysiewu rzepaku mogą spowodować, że część rzepaku wypadnie. - Zakładając ten pesymistyczny scenariusz, w takim wypadku miejsce rzepaku mogą zająć jęczmiona jare lub właśnie kukurydza - mówi Pietrzak.

Powierzchnia uprawy kukurydzy ziarnowej, jak uważa specjalistka, jest skorelowana z ceną kukurydzy. Natomiast powierzchnia uprawy kukurydzy kiszonkowej utrzymuje się na tym samym poziomie od kilku lat.

Jak wyglądała ochrona kukurydzy w mijającym roku? - Było dość mocno widać różnicę w terminach przeprowadzania zabiegów odchwaszczających. O ile rok 2009 obfitował w zabiegi typowo powschodowe i były to zabiegi udane, to w roku 2010 było odwrotnie. W dalszym ciągu zabiegów powschodowych było oczywiście więcej, ale był też obserwowany wyraźny wzrost zabiegów przedwschodowych. Ci rolnicy, którzy wykonali te zabiegi przedwschodowe - wygrali, ponieważ później przebieg pogody często uniemożliwiał wjazd w pole lub chwasty były przerośnięte. Dlatego efektywność środków powschodowych była w niektórych przypadkach ograniczona - zaznacza Magdalena Pietrzak.

Podobał się artykuł? Podziel się!