PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Czy pszenica ozima rozkrzewi się przed zimą?

Czy pszenica ozima rozkrzewi się przed zimą? Opóźnione siewy i powolny rozwój zbóż w okresie jesiennym prawdopodobnie poskutkuje tym, że większość plantacji nie wejdzie przed nastaniem zimy w fazę krzewienia; Fot. Anna Kobus

Niestety, mamy wiele sygnałów od producentów rolnych o słabym rozwoju zbóż ozimych. Pojawia się zatem obawa czy rośliny rozkrzewią się przed zimą? Z każdym kolejnym chłodnym dniem szanse na to maleją.Mamy połowę listopada, a jak donoszą nam producenci rolni pszenica ozima zasiana w terminie optymalnym ma co najwyżej 3 liście. Na tym etapie powinna przynajmniej rozpocząć krzewienie. Niestety większość plantacji jest jeszcze bardziej opóźniona w rozwoju, gdyż z powodu suszy wrześniowej zostały one założone w terminie opóźnionym. Chłodny październik nie pozwolił na nadrobienie zaległości i pszenica z takich siewów ma najczęściej dopiero 2 liście. Mamy także spory areał pszenic założonych po połowie października, a one są dopiero w fazie szpilki. Oznacza to, że zdecydowana większość plantacji nie osiągnie fazy krzewienia przed zimą.

Pamiętajmy, że krzewienie to jedna z newralgicznym faz w rozwoju zbóż ozimych. W tej fazie definiuje się potencjał plonotwórczy: ustala się obsada źdźbeł kłosonośnych na m2 oraz ilość ziarniaków w zawiązku kłosa. Krzewienie u zbóż, rozpoczyna się po wytworzeniu przez nią 4-go liścia. Wówczas tworzyć się zaczyna węzeł krzewienia, w którym rośliny gromadzą substancje zapasowe i usuwają z komórek znaczną ilość wody (wzrasta mrozoodporność roślin).

Pszenica zasiana w terminie optymalnym powinna zacząć się krzewić jesienią i ewentualnie w niewielkim stopniu dokrzewić się wiosną. Jednak pędy pochodzące z krzewienia wiosennego, zazwyczaj są niższe, kłosy z nich pochodzące są krótsze, mniej zbite i posiadają mniejszą liczbę kłosów i ziaren. A to wszystko odbija się na plonie.

Obserwując jednak tegoroczne plantacje już dziś możemy stwierdzić, że stracimy na produktywnym krzewieniu jesiennym, bo większość roślin nie zdąży się rozkrzewić przed zimą. Niewielkie szanse mają jedynie te rośliny, które są obecnie w fazie 3. liścia. o ile nadchodzące tygodnie okażą się ku temu sprzyjające. Zdecydowanie większe szanse mają, te pszenice które osiągnęły już fazę 4. liścia, ale takich plantacji jest w skali kraju naprawdę niewiele.

Oznacza to, że prawdopodobnie będziemy musieli na wiosnę w szczególny sposób zadbać o pszenicę ozimą, opracowując nieco inną niż zazwyczaj strategię nawozową, polegającą głównie na uderzeniowej (nieco wyższej niż tradycyjnie) pierwszej dawce azotu. Odpowiednie prowadzenie plantacji w sprzyjających warunkach meteorologicznych pozwoli na poprawę architektury łanu i uniknięcia tym samym zniżki plonowania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (15)

 • miki 2016-11-17 08:15:33
  Artykuł pomaga w podwyższaniu cen w skupach bo stawia handlowców w niepewności a wy jeszcze krzyczycie że źle jak wszyscy będą mieli pszenice po 15 t z hektara to po 300 będzie wiec po co się chwalić?
 • stefan 2016-11-16 22:27:58
  a dla tych profesorów teoretyków przezimowała dużo lepiej jak siana w terminie optymalnym dobrze rozkrzewiona
 • stefan 2016-11-16 22:21:58
  a co ma byc - pszenica ja siałem w tamtym roku 28.11 i sypneła 7,5t
 • Adaś 2016-11-16 21:38:52
  Ja siałem wczoraj po burakach, ponad 300 kg/ha. Ciekawe co z tego będzie :)
 • Cihu 2016-11-16 17:23:56
  Ten artykuł to bzdura. Węzeł krzewienia pojawia się już po 2 liściu. Pierwsza "mikroskopijna" krzewinka pojawia się tuż przed 3 liściem. Ktoś tu pisze o krzewieniu i uwzględnia tylko to co widać na wierzchu. U mnie pszenica ma 3 liście ale po wyrwaniu okazuje się, że krzewienie już dawno rozpoczęte. Pod ziemią są 2 krzewinki, jedna tuż pod powierzchnią druga mała przy węźle. Na wiosnę szybki N i za jakiś czas będzie na polu zieloniutko. No chyba, że przyjdzie -25 to pozamiatane.
 • optymista 2016-11-16 14:56:33
  Sąsiad sieje po 300 kg na ha i o krzewienie się nie martwi . Ja zasiałem 5 listopada po burakach. Jara na przesiew jest .
 • greg 2016-11-16 14:31:11
  siana pod koniec wrzesnia jest bardzo dobrze rozkrzewiona w lubelskim. z tym 2400 za dzierzawe moze nie sciemniac. u mnie 2000 do 2500 za wieksze rowne pole i doplata dla wlasciciela pola. wiec mozna zarobic ponad 3 tysie bez wychodzenia z domu
 • mr 2016-11-16 14:07:05
  Mieczysław to głupek i prowokator niestety, pisze w kółko pod artykułami o 2400 za dzierżawę, a pewnie gość nawet ziemi nie ma. Nie ma co się nim zajmować
 • mar88 2016-11-16 13:50:55
  Jeszcze trochę i będą się prosili żeby wziąć za podatek
 • inny rolnik 2016-11-16 12:55:29
  Mieczysławie-oczywiscie mówisz o czynszu za trzy lata z góry-powiem że to drogo bo przy dzisiejszych cenach płodów rolnych ja płacę tylko 500 zł i sam biorę dopłaty , Ty WYZYSKIWACZU !
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.183.100
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!