PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Czy to będzie kolejna trudna wiosna?

Czy to będzie kolejna trudna wiosna? Zmienne warunki pogodowe nie sprzyjają pracom polowym; Fot. Anna Kobus

Tegoroczna wiosna jak na razie nie należy do najłatwiejszych. Czy niekorzystne warunki pogodowe odbiją swoje piętno na słabszym plonowaniu upraw?Każdy rok jest inny, ten póki co raczej nie zapowiada się optymistycznie dla wielu upraw. Oczywiście trudno ocenić go tuż na starcie wegetacji, a nawet jest to błędne postępowanie. Należy jednak otwarcie przyznać, że początek raczej nie zapisał się do tych najłatwiejszych dla rolników. Trudności z dotrzymaniem terminów agrotechnicznych czy to związanych z nawożeniem, ochroną roślin czy też siewem, mogą mścić się w postacie spadku plonowania.

Uprawom wyjątkowo mocno nie sprzyja kwiecień. Wybuch ciepła jaki notowano na początku tego miesiąca wszak dał szanse na wykonaniu wielu prac polowych, jednak druga połowa już te szanse przekreśliła. Załamanie pogody, obfite deszcze, silne wiatry, niskie temperatury, przymrozki a nawet śnieg wstrzymały wyjazd ciągników na pola i stały się silnym stresem dla roślin. Wegetacja przyhamowała, rośliny jakby skuliły się od zimna i wiatru. Rzepak nabrał fioletowych przebariweń, co należy wiązać ze słabym pobieraniem przez rośliny fosforu. Słodyszek, który naleciał na plantacje podczas fali ciepła, niezwalczany grasował w zielonych pąkach rzepaku.

Zboża czekają na zabiegi skracania, odgrzybiania, domagają się dokarmiania dolistnego. W wielu miejscach nie udało się w tych uprawach wykonać nawet zabiegów odchwaszczających.

Skutki przymrozków z kolei już widoczne są na plantacjach wschodzącego buraka cukrowego czy wcześnie zasianej ciepłolubnej kukurydzy. Tu mogą pojawić się braki w pełnej obsadzie. Oby nie trzeba było przesiewać..

Nadzieja, że maj będzie lepszy i ostatecznie wiosna buchnie majem… ale pewności na to oczywiście nie mamy. Miesiąc ten również bywa kapryśny. Możemy mieć do czynienia zarówno z tropikalnymi upałami jak i kolejną falą przymrozków, może także sypnąć gradem…

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (18)

 • abc 2017-05-05 17:05:29
  zygmunt powtarzasz sie , juz kilka razy czytałem jaki TY sprytny, wniosek z tego ,że jesteś tzw "gołodubcem" , a 2700/ha to pobozne zyczenia
 • Dany 2017-04-25 08:40:10
  @rolnik6666 jak ktoś używa więcej jak 3 wykrzyknikiem to musi mieć jakieś zburzenia. Ale dobrze że chociaż masz dobre przeczucia.
 • dzierzawca 2017-04-25 08:37:28
  Zygmus pospij jeszcze i tak juz nic ci nie pozostalo
 • Zygmunt 2017-04-25 07:23:58
  najlepszy interes to zrobiłem ja. oddałem w dzierżawę za 2700 i teraz liczę banknoty. A bardziej przedsiębiorczy chodzą po polu i klną świat na czym stoi.
 • cezary 2017-04-25 06:56:47
  będziesz orał będziesz siał h..a z tego będziesz miał ... tak na rynku gadali
 • mc67 2017-04-24 20:55:46
  W sumie nie jest źle .Prysnąłem dzisiaj pszenżyto siarczanem magnezu i mocznikiem.Nawet ostatnio ładnie się zazieleniło. Żyto ładne,trawy od dwu tygodni nie rosną ,ale to jeszcze kwiecień ,mają czas . Kukurydze będę siał najwcześniej za tydzień ,niech się ociepli.To nie jest tak,że kto sieje w błoto to zbiera złoto.

 • sapek 2017-04-24 20:49:23
  ...u mnie pod Lublinem to wszystko stanęło jak na pornosie... owies siany 25 marca już ze 2 tygodnie nie rośnie nic praktycznie... truskawka Dukat to dopiero liście puszcza do pąków kwiatowych się trzeba dogrzebać porządnie, ale chociaż nie przemarzły... pszenica ozima jeszcze nie strzeliła więc tu się coś podratuje...najbardziej to chyba malina jesienna ucierpiała szła super szybko ale przymrozki -6 jej zaszkodziły... teraz pytanie do specjalistów co zrobić jak się już ociepli - jakieś nawożenie dodatkowe, odżywki, stymulatory? ... bo to żę zboża czekają na zabiegi to nie da się ukryć... :)
 • Marian 2017-04-24 20:01:03
  A ja się pośpieszyłem z siewem kukurydzy i przyszło -6 stopni i mam po kukurydzy + zmarnowana kasa na herbicyd glebowy. Zachciało mi się słuchać speców od bardzo wczesnych siewów, którzy na spotkaniach promowali zalety wysiewu kukurydzy pod koniec marca, a ja głupi się nabrałem na wielkie korzyści i zyski. Teraz powinienem tych propagatorów innowacji w siewach dorwać i wtłuc im do głowy, że zanim coś zachwalą niech jasno przypominają o pogodzie - człowiek nie ma znajomości z Bogiem i nie może jeszcze sobie załatwiać pogody pod swoje cele. STOP SIEWOM PÓŹNO MARCOWYM I WCZESNO KWIETNIOWYM KUKURYDZY !!!!!
 • rolnik6666 2017-04-24 18:43:09
  nie pamietam tak zimnej wiosny!!!!!!!!!!!!bywało ze był i mróz i śnieg w połowie kwietnia ale żeby nie było w całym miesiącu jednego ciepłego dnia ,buraki szczesliwie zasiane mam z opóżnieniem bo jakieś takie przeczucie miałem ze bedzie mróz -siane 2 tygodnie temu i ledwo otoczka pękła rzepak nawet ładny tylko troche sie przebarwia .na dziś niby zapowiadałi ciepło a ty płatki sniegu polatywały .kurde to musi być wina tuska bo na chwile przyjechał i juz sie wszystko pieprzy
 • Podatnik 2017-04-24 17:28:12
  Tak źle nie było od lat codziennie o 12.15 w Agrobiznes i tak od 50 lat by pasozytowac na miastowych
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.189.255
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!