PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Czy zboża powinno się dokarmiać borem?

Czy zboża powinno się dokarmiać borem? Zboża mają niskie wymagania co do boru, dlatego stosując nawozy z borem w zmianowaniu lub aplikując w czasie wegetacji wieloskładnikowe nawozy dolistne z niewielką ilością boru prawdopodobieństwo wystąpienia niedoborów boru jest niewielkie; Fot. Anna Kobus

Autor: Anna Kobus

Dodano: 30-12-2016 10:30

Tagi:

Dużo informacji można znaleźć na temat nawożenia borem roślin borolubnych, do których należą: burak cukrowy czy rzepak. A co ze zbożami? Czy aplikacja tym składnikiem w uprawach zbożowych ma sens?Zboża wykazują zdecydowanie mniejsze od roślin dwuliściennych wymagania pokarmowe względem boru, czego nie należy jednak utożsamiać z brakiem potrzeb nawożenia tym mikroelementem. Uprawy te pobierają około 40-60 gB/ha.

Zazwyczaj gleby urodzajne, z dużą zawartością próchnicy, na których w zmianowaniu pojawiają się buraki cukrowe czy rzepak ozimy nawożone borem posiadać będą wystarczającą ilość przyswajalnego boru w glebie w kontekście potrzeb pokarmowych zbóż. W takich sytuacjach zazwyczaj aplikacja tym składnikiem jest zbędna, a nawet może okazać się szkodliwa dla roślin zbożowych. Nadmiar boru może powodować bowiem nieprawidłowe wykształcenie kłosa.

Niemniej jednak w niektórych przypadkach aplikacja borem może wpływać plonotwórczo na rośliny zbożowe. Mamy tu na myśli warunki ,w których dostępność boru jest bardzo mała.

Należy mieć świadomość, że gleby Polski z reguły są bardzo ubogie w ten składnik. Mało przyswajalnego boru jest w glebach lekkich, piaszczystych, zasadowych, intensywnie nawożonych azotem, świeżo wapnowanych i o niskiej zawartości materii organicznej. Pogarszają dostępność boru także okresowe susze (zwłaszcza kwietniowo-majowe) i to głównie w takich okolicznościach aplikacja borem w zboża może mieć sens.

Udowodniono bowiem, że dostarczenie niewielkich ilości boru w fazie strzelania w źdźbło lub przed kłoszeniem zwłaszcza wysokowydajnym odmianom jakościowym pszenicy lub jęczmienia, działa plonotwórczo na rośliny. Bor wpływa bowiem na lepsze zawiązywanie ziarniaków oraz poprawia jakość ziarna (liczbę opadania).

Zanotowano także korzystną reakcję owsa na nawożenie dolistne borem. Wpływ aplikacji tym składnikiem jest wyraźniejszy gdy w sezonie wiosennym notuje się okresowe niedobory wody. Jednak przypomnijmy, że zboże to często pojawia się na stanowiskach lekkich, ubogich w próchnicę, na których najszybciej odczuwalny jest deficyt wody. Na takim stanowisku ilość boru może być niewystarczająca dla pokrycia potrzeb pokarmowych tej rośliny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • Taka mała uwaga 2016-12-31 20:37:46
  Najlepsze efekty daje stosowanie boru doglebowo, więc koszty są większe niż 50-60 zł/ha. Sypie się go wówczas ok. 1,2 kg/ha.
 • Acidum 2016-12-30 17:44:45
  Najlepszy pod zboże jest obornik .Tam jest wszystko a jak nie ma wszystkiego to mikroorganizmy udostępnią pierwiastki z form niedostępnych .
 • Mati 2016-12-30 16:59:59
  Koszt 50 g boru to ok. 3 zł/ha. Nie tak strasznie przy 3000 nakładu na ha
 • Jurek 2016-12-30 11:21:38
  Proszę Pani.... Nie mamy na wapno i nawozy wieloskładnikowe bo pszenica jest po 50-60zł
  Gdzie tu do borów....
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.71.219
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!