Wygląda na to, że ponownie będziemy mieć duży areał zbóż zasianych po terminie optymalnym. Opady deszczu mocno utrudniają starania rolników, aby zasiewy były zrobione na czas. W zeszłym roku przeszkodą najpierw była wrześniowa susza, a później wyjątkowo deszczowy październik.

Efekt był taki, że zboża w młodych fazach wchodziły w spoczynek zimowy, a rolnicy nagminnie rezygnowali z jesiennych zabiegów herbicydowych. Wiosną długo warunki nie sprzyjały na wykonanie skutecznego odchwaszczania. Niektórzy z chwastami dopiero rozprawili się w maju. Ostatecznie wielu rolników żałowało takiej decyzji i jednocześnie obiecywało sobie, że w tym roku takiego błędu nie popełnią.

Zapytaliśmy Grzegorza Wieszołka, Kierownika Placówki Badawczej Nufarm Polska o sprawdzone rozwiązania w jesiennym odchwaszczaniu pszenicy ozimej.

-Wymienię niektóre sprawdzone przeze mnie, dobre rozwiązania firmowe, ale także te moim zdaniem najciekawsze pochodzące od konkurencji. Głównie w Kopienicy, niedaleko Tarnowskich Gór, prowadzę poletka doświadczalne, na których testuję różne rozwiązania herbicydowe – rozpoczyna rozmowę Grzegorz Wieszołek.

- Co mogę poradzić…decydując się na odchwaszczanie pamiętajmy o odpornościach, szczególnie narażone na nie są preparaty z grupy sulfonylomoczników, dlatego na polach, gdzie słabo działa jeden z nich lepiej odpuścić sobie zabieg sulfonymocznikami, mimo że może być atrakcyjny cenowo.

- Preparatów jest mniej, wypadł nam chociażby popularny Maraton 375 SC (pendimetalina, izoproturon). Można go było stosować w fazie 1-2 liści zbóż. Wycofane są także wszystkie herbicydy oparte na izoproturonie – szkoda bo to dobra substancja czynna –ocenia Wieszołek.

- Na podstawie obserwacji jakie prowadzę na poletkach w Kopienicy. W segmencie wczesnych zabiegów jesiennych, na tle wielu kombinacji, dobrym rozwiązaniem okazał się Boxer 800 EC (prosulfokarb). W doświadczeniach miotła jest bardzo dobrze zwalczana. W moimi odczuciu warto jednak dorzucić coś na chwasty 2 - liścienne, ponieważ Boxer nie ze wszystkimi gatunkami dwuliścienyymi dobrze sobie poradził – dodaje dalej.