Popularność 6- i 8-rzędowych przystawek do kukurydzy wynika z ich dopasowania do kombajnów o przeciętnych parametrach wydajności. Wszyscy prezentowani w niniejszym zestawieniu producenci oferują w tym segmencie urządzenia składane hydraulicznie, co jest znacznym udogodnieniem w porównaniu z narzędziami "sztywnymi" wymagającymi przewożenia na wózku za kombajnem w czasie przejazdów po drogach. Niemniej 6-rzędowe hedery można kupić także w takiej wersji, co pozwala zaoszczędzić nawet ¼ ceny. Przyjrzeliśmy się przystawkom do kukurydzy w barwach 5 firm: Emmarol, Claas, John Deere, Geringhoff oraz Capello.

EMMAROL

W polskiej firmie Emmarol dostępne są m.in. modele EMH 6 i EMH 8 zbierające kukurydzę odpowiednio z 6 i 8 rzędów. Według producenta urządzenia te mogą bez problemów współpracować z różnymi kombajnami niezależnie od ich marki oraz typu. Jednak w zależności od kombajnu, z którym mają być połączone, różnią się m.in. regulacją noży zrywających. Zawsze odbywa się ona bezpośrednio z kabiny operatora kombajnu, ale może być hydrauliczna lub elektryczna.

Hedery Emmarol wyposażone są w dwu-lub trzynożowy docinacz łodyg, który można wyłączyć przed uruchomieniem maszyny. Każdy z docinaczy ma indywidualne zabezpieczenie przeciążeniowe podobnie jak zespół roboczy każdego rzędu. Ponadto przystawki wyposażone są standardowo także w układ centralnego smarowania łańcuchów napędowych, dzięki czemu konserwacja urządzenia nie zabiera czasu w intensywnym okresie zbiorów. Osłony hedera podnoszone są na siłownikach gazowych, co pozwala na łatwy dostęp do łańcuchów i elementów układu rozdrabniającego.

Hedery wyposażone są też w fartuchy ograniczające wydostawanie się pyłów na zewnątrz. Podczas pracy szerokość mniejszego urządzenia wynosi prawie 4,70 m, natomiast większego 6,16 m. Do transportu są one składane hydraulicznie d o szerokości 3,40 m.

CLAAS

W ofercie Claasa wkrótce dostępna będzie zaprezentowana zeszłej jesieni rodzina przystawek Corio. Wśród nich wyróżnia się najbardziej zaawansowany model Corio Conspeed. Urządzenia dostępne będą w rozstawach rzędów: 70, 75, 80 i 90 cm.

W tych urządzeniach napęd przekazywany jest przez dwie przekładnie kątowe i wałek, co według producenta ma zapewnić efektywne przenoszenie momentu obrotowego przy ograniczonej konieczności konserwacji. Każda przekładnia jest indywidualnie zabezpieczona przed przeciążeniem. Regulacja prędkości obrotowej mechanizmów odbywa się poprzez zmianę konfiguracji kół zębatych.