PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Czynnik AA wpływa na ceny zbóż

Autor: farmer.pl

Dodano: 16-09-2013 10:36

Tagi:

Brzmi to bardzo tajemniczo. O co chodzi? O zbiory zbóż w takich krajach jak Australia i Argentyna.Czynnik AA może być głównym ryzykiem dla świata powodując wyższe ceny zbóż w wyniku zasadniczych zmian relacji popytu i podaży, te zmiany są szybsze niż komentarze i emocje otaczające tą sferę biznesu agro - uważają przedstawiciele Grupy Azoty Puławy.


- Dopiero co obserwowaliśmy mocną korektą na rynku zbóż - sięgającą 30 i więcej proc, a teraz mamy kolejny czynnik, który może zacząć działać w drugą stroną - to czynnik AA. Argentyna oczekuje zbiorów na poziomie 10,5 mln t pszenicy, poprzednie estymacje Departamentu Rolnictwa wynosiły 12 mln t. Australia tnie swoje prognozy zbiorów o 930 000 t do 24, 5 mln t - to dużo zaznaczają analitycy. Utrata możliwości eksportowych przez Australią przyczyni się do światowego ryzyka cen zbóż - podają w zestawieniu Agrolider Grupa Azoty Puławy.

Jak zaznaczają zaczyna się obserwować wzmożone zainteresowanie zakupami zboża z Bliskiego Wschodu, Egiptu. Bilans pszenicy w USA już jest dostrzegany. Amerykański eksport wzrósł już w tym sezonie 2013 - 2014 o 38 proc. porównując te same okresy rok do roku i wyniósł 15, 8 mln t pszenicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (14)

 • Vader 2013-09-17 23:09:02
  @jarki
  Nie jestem handlarzem tylko sam sprzedaję. Swoje zbiory sprzedaję 100km dalej bo u mnie drobni handlarze płacą nawet 100 złotych mniej niż tam gdzie sprzedaje. W tym roku nawet namówiłem sąsiada żeby przytrzymał i razem ze mną sprzedawał bo we dwóch będzie jeszcze więcej. Nawet nie wiedział, że można tam sprzedawać.
 • RUS 2013-09-17 20:26:40
  SG obniża swoje prognozy już piąty raz , rosja obniża prognozy kolejny raz kukurydza która miała przykryć niedobory innych zbóż przetrzebiona jest suszą teraz by prognozy miały jakieś wiążące znaczenie to zapewne dolicza jeszcze ryż ,piasek i trociny . By tylko móc powiedzieć że było więcej niż rok temu a że miniony sezon był ... bez komentaza . To ja wam mówię rolnik z pścimi że prognozy są naciagane i to zresztą jak co roku ale co niektórzy są jak elektorat PO dla których paliwo nie drozeje bo zawsze tankuja za 100 zł a Tusk mówił że będzie druga Irlandia więc musi tak być a że na raty nie starcza to wina innych..
 • stary 2013-09-17 16:37:17
  @Vader może ten rolnik i nigdzie nie był .ale ty też w d.... byłeś i g.... widziałeś, a raporty piszą tobie podobni bo nigdy nie trafiają.
 • jarki 2013-09-17 16:26:36
  żebyś wiedział że zadzwonić dalej to strach przekonał się o tym niejeden rolnik
  ja handluję tyko z pewniakami, na moim terenie (kuj-pom)jest wiele pewnych firm
  powierzchnię magazynową mam, nawet ze sporym zapasem tylko każdy ma jakieś zobowiązania finansowe i coś trzeba sprzedać a najprościej z pola to oczywiście rzepak wy to doskonale wiecie i wykorzystujecie
 • Vader 2013-09-17 15:54:56
  @jarki
  Ale żeby się dorobić musi najpierw lawirować. Nikt za darmo nic nie daje. A wystarczy postawić magazyny na zboża i nie sprzedawać lokalnemu cwaniaczkowi za pół darmo bo zadzwonić dalej to już strach
  @stary
  Nie zmieniłem zdania. Przeczytaj uważnie mój komentarz i zastanów się dlaczego ten rolnik z Pścinia uważa, że na świecie jest nieurodzaj. Na pewno nie dlatego, że tam był i widział czy, że czytał raporty agencji rządowych.
 • stary 2013-09-17 10:33:19
  @Vader-jesteś jak piskorz ,lub polityk który zmienia zdanie na ten sam temat co chw2ila w zależnosci od potrzeb.Raz mówisz:"e @rus, rolnik z Pścinia Górnego wie lepiej jakie są zbiory z USA czy Rosji i da sobie rękę uciąć, że reszta świata kłamie tylko po to, żeby jego oszukać i zapłacić mu mniej za pszenicę". a dalej :"No i co w tym dziwnego? To jest normalne na tym świecie i trzeba nie dać się nabrać. " Człowieku ogarnij się! .
  Co do zbóż i rzepaku.to nie brakowało ich w ubiegłym roku,ani dwa lata temu. Czy ktoś powie.że brakowało i z tego tytułu świat nie miał co jeść?. Zawsze przed sezonem są jeszcze oficjalne (nie wspominając o niedoszacowanych) zapasy.
  W tym roku będzie podobnie, a huśtawka cenowa ,to wynik działania Vaderopodobnych -tylko znacznie większych.
 • jarki 2013-09-17 09:08:16
  rolnik najpierw musi się dorobić żeby móc lawirować w tym waszym oszustwie
  ale my jesteśmy dopiero 20 lat na wolnym rynku
 • Vader 2013-09-17 01:22:38
  No i co w tym dziwnego? To jest normalne na tym świecie i trzeba nie dać się nabrać. Dzisiejszy rynek surowców rolniczych przypomina już giełdę. Albo czytamy i zbieramy informację na temat prognoz i zbiorów zbóż, analizując czy warto sprzedać. Tegoroczne zbiory rzepaku pokazały dobitnie, że rolnik musi się jeszcze dużo nauczyć żeby reszta traktowała go poważnie
 • jarki 2013-09-16 22:33:58
  @Vader pracownik firmy xyz handlującej nawozami, środkami ochrony, nasionami i ...
  oraz zajmującej się handlem zbożem, rzepakiem, soją i...
  da sobie ogolić jaja żeby wyrwać rolnikowi ostatni grosz z portfela
 • kissmy... 2013-09-16 22:27:54
  "Utrata możliwości eksportowych przez Australią przyczyni się do światowego ryzyka cen zbóż"

  co to znaczy? rozumiem, że tekst miał być enigmatyczny, ale jest kompletnie niezrozumiały;

  do żniw w AA jeszcze daleko, a w najbliższym czasie jeszcze mamy kukurydzę na północy
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!