Czynnik AA może być głównym ryzykiem dla świata powodując wyższe ceny zbóż w wyniku zasadniczych zmian relacji popytu i podaży, te zmiany są szybsze niż komentarze i emocje otaczające tą sferę biznesu agro - uważają przedstawiciele Grupy Azoty Puławy.


- Dopiero co obserwowaliśmy mocną korektą na rynku zbóż - sięgającą 30 i więcej proc, a teraz mamy kolejny czynnik, który może zacząć działać w drugą stroną - to czynnik AA. Argentyna oczekuje zbiorów na poziomie 10,5 mln t pszenicy, poprzednie estymacje Departamentu Rolnictwa wynosiły 12 mln t. Australia tnie swoje prognozy zbiorów o 930 000 t do 24, 5 mln t - to dużo zaznaczają analitycy. Utrata możliwości eksportowych przez Australią przyczyni się do światowego ryzyka cen zbóż - podają w zestawieniu Agrolider Grupa Azoty Puławy.

Jak zaznaczają zaczyna się obserwować wzmożone zainteresowanie zakupami zboża z Bliskiego Wschodu, Egiptu. Bilans pszenicy w USA już jest dostrzegany. Amerykański eksport wzrósł już w tym sezonie 2013 - 2014 o 38 proc. porównując te same okresy rok do roku i wyniósł 15, 8 mln t pszenicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!