"W większości województw żniwa dobiegają końca. Przelotne opady deszczu opóźniają jednak ich zakończenie. Podaż ziarna do skupu nadal jest ograniczona, co powoduje stopniowy wzrost cen" - podał resort.

"Na trend wzrostowy wpływają również niższe niż przewidywano zbiory zbóż w zachodniej i południowej części Europy, a także znacząco niższe zapasy magazynowe ziarna. Dlatego firmy zagraniczne zainteresowane są zakupem polskiego ziarna, które nadal jest tańsze niż w większości krajów UE" - napisali analitycy resortu w cotygodniowej analizie.

Według danych ministerstwa, w ciągu tygodnia pszenica zdrożała o 7,1 proc. i w dniach 13-19.08.2007 płacono za nią średnio w kraju 689 zł/t. Ziarno to było droższe o 26 proc. w odniesieniu do notowań sprzed miesiąca oraz o 56 proc. droższe niż przed rokiem.

W porównaniu z poprzednim tygodniem wzrosła również cena żyta konsumpcyjnego (o 7,2 proc.); średnio w kraju kształtowała się na poziomie 598 zł/t. Była wyższa o 30,6 proc. niż przed miesiącem oraz o 68,5 proc. wyższa niż przed rokiem.

W tym okresie o 12,2 proc. podrożał jęczmień paszowy. Za 1 tonę tego ziarna dostawcy otrzymywali średnio w kraju 621ázł, tj. o 16 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie cena tego ziarna była o ponad 75 proc. wyższa w porównaniu do cen notowanych przed rokiem.

Droższa była również kukurydza, za którą w skupie można było uzyskać przeciętnie 692 zł/t, wobec 661 zł/t tydzień wcześniej. W odniesieniu do notowań sprzed miesiąca i roku cena kukurydzy była wyższa odpowiednio o ok. 17 proc. oraz o 46 proc.

Według danych ministerstwa rolnictwa, utrzymuje się wzrostowa tendencja cen skupu żywca wieprzowego. W dniach 13-19.08.2007 za trzodę chlewną płacono średnio 4,26 zł/kg i był to poziom cen o blisko 2 proc. wyższy niż w poprzednim tygodniu. Wáodniesieniu do notowań sprzed miesiąca wieprzowina w skupie zdrożała o 9 proc., ale nadal była o 3,4 proc. tańsza niż przed rokiem.

W analizowanym okresie wzrosła również średnia cena skupu bydła. Według resortu, ukształtowała się ona na poziomie 4,18ázł/kg i była wyższa niż przed tygodniem i miesiącem odpowiednio o 2,5 proc. i ok. 4 proc., ale o 1 proc. niższa niż rok wcześniej.

Ceny kurcząt typu brojler w ciągu tygodnia praktycznie nie uległy zmianie. Przeciętna cena skupu była o 1 gr/kg wyższa niż w poprzednim tygodniu i wynosiła 3,32 zł/kg. Natomiast cena skupu indyków w tym czasie obniżyła się o 1,2 proc. i średnio w kraju wyniosła 4,49 zł/kg. W porównaniu do analogicznego tygodnia lipca ceny kurcząt i indyków były wyższe odpowiednio o 1 proc. i 0,4 proc. W ciągu roku kurczęta podrożały o 22 proc., a indyki o 27 proc.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!